10 darmowych edytorów tekstów i notatek

2019-11-24 0 przez Pliki

Edytory tekstów lub notatniki najbardziej popularne pakiety biurowe. Wielu użytkowników traktuje je jako podstawowe narzędzia pracy. Przeglądając sieć możemy znaleźć całą masę darmowych narzędzi do tworzenia tekstu bądź artykułów. W dzisiejszych poradach prezentujemy najlepsze darmowe edytory tekstów i notatek, które pozwolą stworzyć dowolny tekst.

10 darmowych edytorów tekstów i notatek

LibreOffice

Darmowy pakiet oprogramowania biurowego na bazie OpenOffice. LibreOffice bazuje na tych samych rozwiązaniach co OpenOffice, w skłąd pakietu wchodzi: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program graficzny Draw, moduł baz danych Base oraz program do tworzenia prezentacji Impress. Writer to rozbudowany edytor tekstu. Wyposażony został między innymi w arkusze stylów, słownik z możliwością rozbudowy i bibliotekę szablonów. Oferuje wszystkie podstawowe funkcje oraz cały szereg opcji dla zaawansowanych użytkowników.

Apache OpenOffice

to darmowy pakiet biurowy, następca popularnego pakietu OpenOffice.org. Pakiet składa się z: edytora tekstu Writer, arkusza kalkulacyjnego Calc, modułu baz danych Base, programu graficzny Draw oraz programu do tworzenia prezentacji Impress. Writer to rozbudowany edytor tekstu, nadający się również do zastosowań profesjonalnych. Jakością nie odbiega od płatnych programów komercyjnych. Wyposażony między innymi w arkusze stylów, słownik z możliwością rozbudowy i bibliotekę szablonów.

yWriter

to edytor tekstu, dzięki któremu uporządkujemy pisanie książek oraz obszernych artykułów. Jest idealnym narzędziem przeznaczonym do pisania różnego rodzaju tekstów na komputerze. Za pomocą niezwykle rozbudowanych narzędzi i funkcji tworzymy rozdziały, dodajemy opisy ważnych scen, wprowadzamy własne komentarze i uwagi oraz notujemy najważniejsze informacje w notatniku, będące niezwykle przydatne w późniejszej fazie projektu.

TexMaker

to darmowy i wieloplatformowy edytor LaTeX, posiadający wiele przydatnych funkcji potrzebnych przy składaniu dokumentów tekstowych i tekstowo-graficznych. Obsługa i konfiguracja aplikacji jest łatwa. TexMaker posiada moduł sprawdzający pisownię (brak słownika polskiego), mechanizm autouzupełniający oraz zintegrowany czytnik dokumentów PDF. Program oferuje również możliwość zwijania linijek tekstu oraz pełne wspracie dla Unicode.

Evernote

to darmowy program do wykonywania i przechowywania codziennych notatek. Za pomocą aplikacji będziemy mogli szybko wprowadzać różnego rodzaju dane, czyli tekst drukowany lub pisany odręcznie.Każda stworzona notatka może zostać przydzielona do odpowiedniej grupy, otagowana, skomentowana oraz automatycznie zindeksowana, co ułatwia późniejsze odnalezienie odpowiednich zapisków (tworzonych za pośrednictwem myszki), zrzutów ekranowych i wielu innych. Wprowadzone dane w Evernote przechowywane są na serwerze autorów, dzięki czemu będziemy mogli synchronizować nasze dane nawet z urządzeniami przenośnymi, jak telefony komórkowe i tablety – np. iPad.

FocusWriter

Edytor tekstu przystosowany do tworzenia w trybie pełnoekranowym, pozbawiony zbędnych pasków, ikonek, wyskakujących powiadomień. Tło oraz liczba i rodzaj wyświetlanych elementów zależą od ustawień wprowadzonych przez użytkownika. Umożliwia korzystanie ze statystyk tworzonego tekstu informując o licznie znaków, wierszy, czy czasie spędzonym przy pracy. Oferuje podstawowe funkcje, takie jak pogrubienie kursywa, justowanie, cofanie zmian itp. Dokumenty zapisywane są w formacie TXT lub RTF.

Sigil

Program do tworzenia książek i rozbudowanych artykułów w popularnym formacie ePub. Oferuje pracę w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get) z możliwością przeglądania kodu opisu dzieła, edytowania metadanych, dodawania spisu treści i grafik w formacie SVG. Program pozwala na otwieranie dokumentów w formatach (X)HTML, TXT i ePub oraz zapis do ePub i SGF (natywny format aplikacji). W razie potrzeby istnieje możliwość czyszczenia dokumentu przy pomocy HTML Tidy, oraz konwertowania tekstu do UTF-16.

Vim

to wieloplatformowy klon edytora tekstu vi, napisany przez Brama Moolenaara, holenderskiego programistę. Vim należy do grupy wolnego oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym.
Vim może stanowić alternatywę dla Notatnika systemowego, ponieważ pozwala na pracę z kilkoma dokumentami jednocześnie, cofanie wprowadzonych zmian (undo), posiada schowek pozwalający kopiować do niego kilka elementów i wklejać wybrane z nich do dokumentu, automatyzację wpisywania standardowych wyrażeń.

Celtx

to program przeznaczony do tworzenia scenariuszy filmów, książek, komiksów, sztuk teatralnych itp. Aplikacja pozwoli zorganizować myśli i przelać je do postaci pliku tekstowego. Aplikacja posiada szereg przydatnych opcji co znacząco przyspieszy proces tworzenia nowego dzieła. Dzięki oprogramowaniu możemy dodawać do scenariuszy notatki, uwagi, rysunki czy zdjęcia, szczegółowe opisy postaci, generować różnego rodzaju raporty, zapisywać prace do formatu PDF lub jako stronę WWW, tworzyć bazę danych aktorów.

wikidPad

jest programem-notatnikiem do zbierania swoich myśli, zadań, kontaktów, rzeczy do zrobienia i pomysłów. Dokumenty zapisywane przez ten program różnią się tym od innych edytorów tekstu, że w wikidPadzie niezwykle łatwo można robić cros-linki do innych wpisywanych przez nas informacji. Tworzymy bazę połączonych ze sobą plików które następnie możemy dowolnie oglądać, edytować i ponownie linkować do innych wprowadzonych dokumentów poprzez wpisanie w WikiWords.

Wszystkie darmowe edytory tekstu i notatek do pobrania za darmo w naszej bazie plików.