10 rad dotyczących bezpiecznych zakupów w internecie

2013-11-14 0 przez Pliki

Zakupy w sklepach internetowych są wygodne i szybkie. Konkurencja jest bardzo duża, a sprzedawcy chcąc pozyskać nowych klientów, kuszą niższą ceną, dostępnością przez 24 godziny na dobę oraz dużym wyborem. Jednak kupowanie w sieci wiąże się również z niebezpieczeństwem. Czyhają na nas takie zagrożenia jak:

Oszustwa z kartami kredytowymi – głównie poprzez dokonywanie płatności na niezabezpieczonych stronach internetowych

Fałszywe sklepy internetowe – nielegalne witryny i nieprawdziwe oferty e-mail

Nie otrzymanie zamówionego towaru, za który się już zapłaciło

Aby maksymalnie zabezpieczyć się przed tego typu i innymi zagrożeniami warto skorzystać z naszych porad.

1. Sprawdź wiarygodność

Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
Sprawdź czy adres jest pełen, czy znajduje się na stronie NIP oraz KRS

2. Nie ufaj podejrzanym wiadomościom e-mail

Otrzymując ofertę of firmy, któej nie znamy najlepiej ją skasować, poza tym nie korzystajmy z linków (gdyż mogą zawierać infekcję bądź okazać się fałszywe),  na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Pod żadnym pozorem nie wolno nam udostępniać szczegóły swojej karty kredytowej jakiejkolwiek firmie poprzez wiadomość zwrotną e-mail.

3. Nie klikaj we wszystko co otrzymasz!

Mimo posiadania programów antyspamowych codziennie na naszą skrzynkę odbiorczą wpływają nieznane treści, reklamy kuszące nas wspaniałymi ofertami za niewiarygodnie niską cenę. To częsty sposób cyberprzestępców, którzy używają ich jako przynęty do kliknięcia w niebezpieczny link. Najlepiej w ogóle nie czytać takich wiadomości, a już napewno nie wolno udostępniać w odpowiedzi swoich danych osobistych.

4. Sprawdzaj potwierdzenie bezpieczeństwa

Sprawdź czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu (protokół SSL). Gdy wypełniasz formularze z danymi, sprawdź:

  • symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki internetowej,
  • adres strony rozpoczynający się od “https://” – literka “s” informuje o bezpiecznym połączeniu,
  • pasek adresu lub nazwa strony  w kolorze zielonym.

Jeżeli strona nie posiada żadnej z powyższych informacji, może okazać się, że to fałszywa strona, która chce przechwycić Twoje dane lub pieniądze, w rzeczywistości nie wysyłając towaru.

5. Czytaj opisy przedmiotów

Dokładnie czytaj opisy przedmiotów, a w razie wątpliwości pytaj sprzedawcę. Zadzwoń do sklepu lub napisz e-mail. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na list w niedługim czasie albo nie będziesz się mógł dodzwonić, powinien to być sygnał ostrzegawczy, że taki sprzedawca może być niewiarygodny.

6. Używaj rozmaitych haseł

Jeżeli strona internetowa, na której dokonujemy zakupu wymaga od nas rejestracji, podczas której podajemy dane osobiste, sprawdźmy, że używamy do tego całkowicie nowego i unikalnego hasła, które nie było nigdy wcześniej stosowane.

7. Sprawdzaj regulamin zakupów sprzedawcy

Zanim dokonamy kupna i zrealizujemy płatność jeszcze raz przeanalizuj regulamin sprzedawcy dotyczący m.in.:

  • Kosztów wysyłki i obsługi
  • Terminu płatności (przed czy po wysyłce)
  • Terminu wysyłki przedmiotu
  • Możliwości śledzenia lokalizacji przesyłki
  • Możliwości zwrotu przedmiotu (oraz kto ponosi koszty przesyłki)

8. Nie wyrzucaj potwierdzenia zakupu

Najlepiej wydrukować sobie potwierdzenie, na którym będzie widniała strona zawierająca treści takie jak „Dziękujemy za zakup” lub „Potwierdzenie zamówienia”. Ważne, aby przez jakiś czas zachować wszelką korespondencję e-mailową ze sprzedającym, rachunki i wszystkie dokumenty, które otrzymamy podczas dokonywania zakupu. Będą one potrzebne w przypadku ewentualnych problemów.

Po dokonaniu płatności sprawdź stan swojego konta, aby upewnić się, że pobrana została z niego prawidłowa kwota.

9. Warto dokonać płatności kartą płatniczą

Płacenie kartą kredytową zapewnia większe bezpieczeństwo niż pozostałe metody płatności, bowiem wszelkie środki pieniężne nie są pobierane bezpośrednio z konta bankowego użytkownika, a w przypadku oszustwa, właściciel karty tak naprawdę nic nie traci. Wystarczy bowiem skontaktować się ze swoim bankiem, aby dokonać cofnięcia płatności. Wydawcy kart kredytowych oraz banki są w tej kwestii bardzo pomocne.

Innym sposobem na dokonanie płatności jest system PayPal, który jest jednym z najbezpieczniejszych platform płatniczych. Twoje dane finansowe (numer rachunku i karty) są jak najbardziej bezpieczne, ponieważ zapisane są w zaszyfrowanej postaci w  bezpiecznych serwerach. Dzięki temu nie musisz ich udostępniać osobie otrzymującej lub wysyłającej płatność.

10. Wyloguj się

Po zakończeniu czynności związanych z obsługą konta koniecznie się wyloguj, aby osoby postronne nie uzyskały do niego dostępu.

 

Powyższy artykuł stanowi prosty przewodnik po zakupach w sieci, który pomoże zwłaszcza początkującemu konsumentowi osiągnąć pełne zadowolenie z tej nowoczesnej formy nabywania produktów.