Co wybrać – serwer dedykowany czy współdzielony?

2017-06-14 0 przez Pliki

Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na serwerach zewnętrznych, aby przechowywać na nich dane i udostępniać je w internecie. Gdy chcemy mieć własną stronę internetową, firmową chmurę lub korzystać z innych rozwiązań on-line, dobry hosting to podstawa. Gdy chcemy skorzystać z hostingu, możemy wybrać kilka typów serwerów – najpopularniejsze z nich to dedykowane i współdzielone. Czym różnią się pomiędzy sobą?


Serwer współdzielony

W przypadku serwerów i hostingu współdzielonego, korzystamy wraz z innymi użytkownikami z jednego serwera, dlatego dzielimy wtedy z nimi jego zasoby. Każdy użytkownik posiada wtedy przydzieloną ilość miejsca na dysku serwera, która limitowana jest wybraną przez niego ofertą. Oczywiście, współdzielimy wtedy nie tylko miejsce na dyskach, ale też moc obliczeniową, pamięć RAM i oprogramowanie.

Zalety serwerów współdzielonych:

  • przystępna cena usługi
  • możliwość korzystania z gotowych paneli do zarządzania usługą
  • opieka administracyjna ze strony firmy hostingowej

Są jednak minusy. Jak zaznaczyliśmy powyżej, jest to hosting dzielony z innymi użytkownikami, dlatego nie możemy korzystać wtedy w pełni z zasobów danego serwera. Gdy przykładowo użytkowników jest 1000, wtedy na każdego przypada tylko 1/1000 moc obliczeniowej, co powoduje, że w przypadku dużego zainteresowania jakąś stroną na serwerze, inni użytkownicy mogą mieć problemy z dojściem do pozostałych stron.

Serwer dedykowany

To doba alternatywa dla serwerów współdzielonych, ponieważ cechuje się bardzo dobrą elastycznością. Serwer dedykowany jest wtedy udostępniony tylko dla jednego użytkownika, czyli jest dla niego dedykowany w całości. Wtedy użytkownik korzysta z jego pełnej mocy obliczeniowej oraz może skonfigurować to zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zalety serwerów dedykowanych:

  • niezawodne działanie, ponieważ nie współdzielimy wtedy przestrzeni z innymi użytkownikami
  • możliwość samodzielnego zdecydowania o systemie operacyjnym i oprogramowaniu na serwerze
  • cała moc serwera przeznaczona jest tylko dla jednego użytkownika

Oczywiście, serwer dedykowany to też wyższy koszt, ale to dobry wybór dla firm, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej i niezawodności w działaniu.