Jaką szafę rackową wybrać? Poradnik dla kupujących

2017-04-03 0 przez Pliki

Kompletując wyposażenie do serwerowni komputerowej, studia nagraniowego czy innego pomieszczenia przemysłowego lub energetycznego, nie sposób obejść się bez szafy rackowej. To z pozoru mało skomplikowany produkt, którego wybór może jednak nastręczyć wiele dylematów. Jaką powinna mieć głębokość i szerokość? Czy lepiej wybrać wersję wiszącą czy stojącą? Z drzwiami przednimi czy tylnymi? Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tego elementu wyposażenia. Po przeczytaniu go, wybór odpowiedniej szafy rackowej będzie banalnie prosty.

Szafy rackowe – co to jest?

Sprzęt elektroniczny nie może być przechowywany byle gdzie. Aby działał poprawnie i nie ulegał awariom, należy go umieścić w specjalnej szafie, która zagwarantuje mu optymalne warunki do pracy. Ten rodzaj „pudełka” na sprzęt elektroniczny, to właśnie szafa rackowa. Wspomniany „rack” jest jednym ze sposobów mocowania wyposażenia w szafach i stojakach. Ma on charakter ustandaryzowany, dzięki czemu można mieć pewność, że w szafie lub stojaku rack, bez problemu będzie można zainstalować urządzenie, które posiada obudowę utrzymaną w takim samym standardzie.

Parametry gabarytowe

Aby właściwie dobrać szafę rack, należy wybrać model o odpowiednich parametrach, dostosowanych do akcesoriów, które będziemy w niej przechowywać. Główne atrybuty tej części wyposażenia, to: szerokość montażowa, szerokość, wysokość modułów, głębokość oraz głębokość montażowa.

  • Szerokość montażowa

Wyrażana jest w calach. Szafy występują w dwóch formatach: popularniejszym – 19’’ i rzadziej spotykanym – 10’’, stosowanym głównie do małych instalacji.

  • Wysokość modułów

Wysokość montażowa szaf i stojaków wyrażana jest w jednostkach U (1 U = 1,75 cala = 44,45 mm). Najczęściej mieści się w przedziale od 1 do 4 U. Znajomość tego parametru pozwala prawidłowo rozplanować instalację. Należy przy tym pamiętać, że to wewnętrzny wymiar montażowy, a nie zewnętrzna wysokość szafy czy stojaka. Wysokość zewnętrzna, czyli całkowita, związana jest ściśle z konstrukcją szafy i może być różna dla akcesoriów o takiej samej wysokości montażowej.

  • Szerokość

Dwie najczęściej spotykane szerokości tego rodzaju szafy to 600 oraz 800 mm. Pierwsza opcja dotyczy wersji podstawowej, natomiast druga to model rozszerzony. Bardziej rozbudowana konstrukcja, w przypadku tej drugiej opcji, pozwala na łatwiejsze poprowadzenie grubych wiązek kablowych, a co za tym idzie – umożliwia montaż pionowych organizerów kablowych.

  • Głębokość

Głębokość różni się w odniesieniu do szaf wiszących i stojących. W przypadku tych pierwszych może wynosić 450, 550 lub 600 mm zaś w odniesieniu do drugiego rodzaju tego sprzętu – 600, 800, 1000 lub 1200 mm. Z głębokości ogólnej, czyli gabarytowej, nie da się wywnioskować, jakiej głębokości urządzenie będzie można zamontować. Tę informację można uzyskać dopiero po sprawdzeniu ile wynosi głębokość montażowa. Szafy mają różną konstrukcję wewnętrzną, zwykle można je rozsunąć do przodu i tyłu. Należy przy tym pamiętać, że nie można tego robić dowolnie. Zarówno z tyłu jak i z przodu montowanych urządzeń należy zachować odpowiednią ilość przestrzeni, by zapewnić prawidłowe rozprowadzenie okablowania oraz zagwarantować prawidłową wentylację.

  • Głębokość montażowa

Głębokość montażowa to informacja przypisana do konkretnego modelu szafy i podawana w jego opisie. Przykładowo: dla szafy o rozmiarze 42 U i głębokości 800 mm, głębokość montażowa wyniesie 550 mm. Ten parametr odnosi się do typowego rozstawu szyn, który umożliwia montaż półek mocowanych czteropunktowo. Wspomniana konstrukcja zakłada ponad 100 mm wolnej przestrzeni, zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Znajomość charakterystycznych parametrów, pozwoli dobrać odpowiedni model szafy rackowej. Wielkość, informuje ile modułów zmieści się w środku. Szerokość określa ilość wolnej przestrzeni, jaka będzie dostępna na zewnątrz szyn. Głębokość pozwoli dostosować gabaryty urządzenia, które będzie można zainstalować, natomiast dzięki nośności będzie można dopasować wagę sprzętu, możliwego do zamontowania.

Rodzaje szaf rackowych

W sklepach można dostać dwa rodzaje szaf typu rack – wiszące i stojące. Różnią się parametrami i przeznaczeniem.

  • Szafy wiszące

Jak sama nazwa wskazuje, są wieszane na ścianie. Można w nich zamontować mniejszą ilość lżejszych urządzeń, zwykle telekomunikacyjnych lub do monitoringu. W przypadku tego rodzaju montażu, najczęściej wykorzystywane są szafy w rozmiarach od 6 do 12 U. To akcesoria, które posiadają ograniczoną obciążalność – do 60 kg, dlatego podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę, by wspomnianej granicy nie przekroczyć, umieszczając w środku ciężkie urządzenia. Szerokość tego typu szaf wynosi 600 mm, natomiast głębokość to 450 mm lub 600 mm dla modeli jednosekcyjnych oraz 550 mm dla produktów dwusekcyjnych. Szafy wiszące dzielą się na jedno- i dwusekcyjne. Ten drugi rodzaj wykorzystywany jest wtedy, gdy potrzebny jest dostęp do szafy od tylnej strony, w celu łatwiejszego dotarcia do tyłu zamontowanych w szefie urządzeń. Tego typu konstrukcja umożliwia odchylenie niemal całej szafy, dzięki zamontowaniu odpowiednich zawiasów.

  • Szafy stojące

Tego typu szafy posiadają zarówno kółka transportowe, które umożliwiają przemieszczanie w trakcie montażu, jak i stopki, na których dany model się opiera, kiedy znajdzie się w miejscu docelowym. Dopuszczalne obciążenie w przypadku szaf stojących jest dużo większe niż modeli wiszących i wynosi aż kilkaset kilogramów.

Istotną kwestią przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru szafy rack jest wybór odpowiedniego rodzaju drzwi. W przypadku szaf wiszących, można mówić jedynie o przednich drzwiach, gdyż tylna część konstrukcji opiera się na ścianie i jest zabudowana blachą. Ten element jest zazwyczaj przeszklony lub wykonany z pełnej blachy. Drugi rodzaj materiału stosowany jest w lokalizacjach, w których wnętrze szafy nie powinno być widoczne.

Szafy stojące mają najczęściej przeszklone drzwi z przodu, a z tyłu pokryte pełną blachą. Niektóre modele posiadają jeden i drugi rodzaj drzwi pokryty blachą perforowaną. Wybór zależy od przeznaczenia szafy. W przypadku rozwiązań telekomunikacyjnych, montowane są drzwi przeszklone z przodu, a z tyłu z pełnej blachy. Inaczej jest w instalacjach serwerowych, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. W takich sytuacjach lepszym wyborem okażą się drzwi perforowane.

Szafy rackowe to ważny element wyposażenia każdego pomieszczenia przemysłowego i energetycznego. To narzędzie, które zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sprzętu elektronicznego i zapobiega awariom. Aby szafy rackowe właściwie spełniały swoja rolę, muszą być wyposażone w niezbędne akcesoria, takie jak: specjalne półki chroniące urządzenia przed przegrzaniem, wentylatory, organizery kabli, listwy zasilające oraz termostaty do wentylatora. W niezbędny ekwipunek przeznaczony do szaf rackowych, można zaopatrzyć się na tej stronie: https://www.eltrox.pl/sprzet-it/szafy-rackowe.html