Serwer obliczeniowy – superkomputer do zadań specjalnych

2017-06-27 0 przez Pliki

Potrzeba analizy dużej ilości danych oraz obliczeń z zastosowaniem technologii informatycznych stale rośnie zarówno w środowisku naukowym, jak i biznesowym. Realizację tych zadań trudno sobie wyobrazić bez super wydajnych serwerów obliczeniowych.

Czym jest i do czego służy serwer obliczeniowy?

Serwerem obliczeniowym nazywa się dzisiaj specjalny komputer o dużej mocy, który jest w stanie pracować nieprzerwanie 24 godziny na dobę i wykonywać w tym czasie w sposób wydajny skomplikowane obliczenia oraz przetwarzać duże pakiety danych. Najważniejszymi cechami takiego serwera są bez wątpienia wysoka wydajność, szybkość oraz niezawodność i bezpieczeństwo, które osiągane są dzięki zastosowaniu podzespołów wysokiej klasy oraz ich specjalnej konfiguracji. Serwer obliczeniowy ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ używany jest w pracach naukowych, a także w firmach np. do renderowania graficznych projektów, przetwarzania i analizy dużej ilości danych, czy skomplikowanych obliczeń typu BIG DATA.

Najważniejsze elementy dobrego serwera obliczeniowego

Aby serwer obliczeniowy spełniał swoje zadanie, powinien być skonfigurowany według konkretnych potrzeb. Nieco innych parametrów technicznych wymaga serwer renderujący w firmie graficznej, innych klaster obliczeniowy do zastosowań naukowych, a jeszcze innych serwer pracujący jako koparka bitcoin. W każdym przypadku najważniejszymi podzespołami, których parametry powinny być optymalnie dostosowane do przyszłego zastosowania serwera, są przede wszystkim:

  • wydajny procesor o dużej mocy obliczeniowej,
  • pojemny i szybki dysk twardy lub zestaw dysków twardych,
  • specjalny system chłodzenia, zapewniający bezawaryjną pracę przez 24 godziny na dobę
  • pamięć RAM o dużej prędkości
  • stabilny system operacyjny
  • system zasilania awaryjnego

Na rynku istnieją już firmy, które tworzą serwery obliczeniowe na zamówienie, czyli wyposażają je w hardware i software dostosowane do konkretnych zadań. Dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania klient otrzymuje zwykle serwer w standardzie Plug & Play, czyli gotowy do użycia zaraz po podłączeniu.