Jak wiadomo, komputer składa się mnóstwa przeróżnych podzespołów, przy czym każdy z nich spełnia inne zadanie oraz posiada indywidualne parametry. Korzystając z pomocy odpowiednich aplikacji, dowiemy się wszelkich niezbędnych informacji na temat tego co znajduje się pod obudową naszego komputera i w jakim jest stanie.
Stworzyliśmy listę darmowych programów umożliwiających określenie mocy sprzętu, temperatur pracy, wskazanie potencjalnych błędów lub usterek.
10 najlepszych darmowych programów do testowania i diagnostyki sprzętu
Najpopularniejszy benchmark, służący jako program do testowania wydajności komputerów, głównie w zakresie generowania grafiki 3D i efektów fizycznych (gry). Użytkownik ma do dyspozycji trzy testy badające możliwości urządzenia w trakcie renderowania grafik w DirectX 9/10/11. Mowa o Fire Strike, przeznaczonym do testowania wysokowydajnych komputerów do gier i tworzenia grafiki, Cloud Gate – dla komponentów domowych oraz Ice Storm badający wydajność urządzeń mobilnych na Android, iOS lub Windows. Program umożliwia porównywanie wyników z różnych urządzeń i platform. Na stronie producenta można pobrać również starsze wersje tego narzędzia – 3DMark Vantage Basic zgodny DirectX 10 oraz 3DMark06 Basic Edition zgodny z DirectX 9.
to program do testowania komputera zawierający pakiet testów do sprawdzania wydajności komputerów stacjonarnych, notebooków lub tabletów. Przeprowadzane testy PCMark7 dotyczą procesora, pamięci operacyjnej, twardego dysku, a także ogólne testy obciążeniowe systemu. PCMark prezentuje wyniki testów w punktach, gdzie następnie możemy je porównać z rezultatami uzyskanymi na innych komputerach, zgromadzonymi w obszernej bazie producenta.
to darmowy program diagnostyczny do wyświetlania informacji na temat podzespołów komputera. Pokazuje nam wszelkie możliwości naszego komputera i odpowiednio przedstawia jego odpowiednią wartość punktową. Raporty z analizy wygenerowane przez program SiSoftware Sandra można zachować w postaci plików HTML, TXT i XML. SiSoftware Sandra Lite pozwala również maksymalne obciążyć procesor – to pozwoli sprawdzić wydajność naszego układu chłodzenia. SiSoftware Sandra dostarcza dane na temat procesora Biosu, magistrali PCI i AGP, karty Video, sterowników DirectX, klawiatury, myszki, karty dźwiękowej, drukarki, pamięci i innych podzespołów komputera.
to program monitorujący pracę dysków twardych zainstalowanych w systemie. Wykorzystując technologię S.M.A.R.T. HDDlife odczytuje informacje z dysków twardych w czasie rzeczywistym i w razie wystąpienia alarmu/awarii powiadamia o tym użytkownika. Wyświetla również temperaturę dysków. Powiadomienia mogą być też wysyłane e-maile. HDDlife dodatkowo instaluje gadżet dla Visty/Windows 7, co ułatwia monitoring dysków. HDDlife posiada polski interfejs użytkownika.
to darmowe narzędzie do testowania dysków twardych IDE i SCSI. Program HD Tune mierzy wydajność dysku oraz czas dostępu, a wyniki prezentuje w formie liczb i wykresu graficznego. Podaje informacje np. pojemności, partycji, buforów, wersji oprogramowania wewnętrznego, numeru seryjnego itp Dodatkowo wyświetla informacje o temperaturze, partycjach, producencie, numer seryjny, uszkodzone pliki itd.
to program do sprawdzenia stabilności podczas maksymalnego obciążenia pamięci RAM (RAM-pamięć o dostępie swobodnym). Program Memtest86 można uruchomić z bootowalnej dyskietki 3,5CD-ROM-u i Pendrive albo z bootloadera, bez potrzeby posiadania zainstalowanego systemu operacyjnego. Testy Memtesta86 są wystarczająco dokładne, aby wykryć (niewykrywalne przez inne programy) problemy ze sprzętem, który wydaje się być sprawny. Na wielu chipsetach, Memtest86+ pozwala zliczać błędy nawet na pamięciach DRAM ECC.
to darmowe narzędzie diagnostyczne, za pomocą którego odczytamy zaawansowane informacje o podstawowych podzespołach naszego komputera. Tuż po uruchomieniu CPU-Z na pierwszej zakładce, wyświetlane są informacje odnośnie procesora (m.in. taktowanie, liczbę pamięci podręcznej i rdzeni). Zaawansowani użytkownicy docenią również numer steppingu, który często ma kluczowe znaczenie podczas próby podkręcenia procesora. CPU-Z potrafi ponadto pokazać informacje o płycie głównej, pamięci RAM i karcie graficznej. Zebrane informacje przedstawia w pojedynczym oknie. CPU-Z dostarcza więcej informacji o procesorze i pamięci niż sam system Windows XP, dlatego jest pomocny, kiedy zachodzi potrzeba identyfikacji szczegółów komponentów komputera bez otwierania jego obudowy.
to darmowe narzędzie do monitorowania prędkości obrotowej wiatraczków zamontowanych w komputerze. Aplikacja SpeedFan odczytuje temperaturę i napięcia dla poszczególnych podzespołów. Program SpeedFan ma funkcję automatycznej kontroli prędkości obrotowej wiatraczków, co pozwala znacznie zmniejszyć generowany hałas. Narzędzie to sprawdza również stan dysku twardego odczytując dane S.M.A.R.T.
Program diagnostyczny do regulacji i oceny stanu monitora. Przyda się nie tylko serwisantom naprawiającym monitory lecz wszystkim ich użytkownikom. Program składa się z zestawu plansz testowych ułatwiających dostrajanie obrazu w monitorze. Dołączony jest plik pomoczy, w którym szczegółowo opisano przydatność poszczególnych testów i sposób regulacji monitora. Nowa wersja posiada też testy specjalnie dla paneli LCD.
Program do testowania stabilności podkręconego komputera. OCCT Perestroika (OverClock Checking Tool) potrafi wykonać testy CPU oraz pamięci RAM, informuje użytkownika o każdym najdrobniejszym problemie. Program dostępny w polskiej wersji językowej. Aplikacja bardzo wymagana przez osoby które w tym wypadku często podkręcają komputer. Za pomocą tego programu będziemy mogli w dowolny sposób i dowolnym momencie sprawdzić stabilność podkręconego sprzętu. Po zakończeniu testów OCCT generuje zestaw kilku wykresów, które zapisywane są na dysku w postaci plików PNG. Obrazują one użycie w czasie procesora i karty graficznej, temperaturę poszczególnych rdzeni CPU i jednostki GPU, a także napięcie.
Wszystkie najlepsze darmowe programy do testowania i diagnostyki sprzętu do pobrania za darmo w dziale download.