Site iconSite icon Pliki.pl

6 wskazówek, które pomogą Ci chronić Twoją tożsamość

Od dawna wiadomo, że pracę najlepiej znajduje się przez znajomych. Często też nie zastanawiając się, zamieszczamy na popularnych serwisach społecznościowych typu Facebook czy Google+ lub witrynach pomocnych w szukaniu pracy np. Goldenline obszerne opisy, zawierające nasz życiorys, nawet prywatne dane. Również przeglądając oferty pracy bez zastanowienia wysyłamy swoje CV do osób całkowicie nieznajomych.

Cały proces wysyłania CV niesie za sobą mnóstwo rozmaitych zagrożeń: począwszy od mniej groźnych jak wysyłanie na naszą skrzynkę SPAM-u, po wiele poważniejsze – np. kradzież tożsamości.

Badania pokazują, że w Europie najczęstszym sposobem wyłudzania informacji osobowych jest przesyłanie fałszywego e-maila z prośbą o zaktualizowanie danych lub hasła (tzw. phishing). Ponadto, aż 15 proc. osób pada ofiarą fałszywej oferty pracy na stanowisko, które w ogóle nie istnieje, a w odpowiedzi dostają rzekomą prośbę jedynie z potwierdzeniem o podanie prywatnych informacji.

Poniżej stworzyliśmy kilka ważnych zasad, które z pewnością przydadzą się do zapewnienia sobie ochrony przed kradzieżą tożsamości w czasie szukania pracy:

 

  1. Szukając pracy, korzystaj ze znanych witryn , dokładnie sprawdź, czy otrzymany adres email, na który wysyłasz swój życiorys wraz z CV, korzysta z domeny serwisu, w którym aplikujesz.
  2. Uważaj jakie dane podajesz w życiorysie. Mamy na myśli  nazwisko panieńskie (dla kobiet) bądź poufne dane z paszportu lub prawa jazdy. Wpisując informację typu: „dane te dostarczysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ liczysz się z ryzykiem kradzieży tożsamości” napewno nie zostanie źle odebrana.
  3. Skorzystaj z oddzielnego e-maila , podczas wpisywania informacji do życiorysu/CV. Warto podać również oddzielny numer telefonu komórkowego.
  4. Dostosuj ustawienia własnego profilu w serwisach społecznościowych oraz ogranicz dostęp niepowołanym użytkownikom na temat wszelkich szczegółowych informacji osobistych dotyczących Twojego konta.
  5. Nie odpowiadaj na nieoczekiwany email, który zawiera informację na temat oferty pracy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiadomości takie zazwyczaj prowadzą do podejrzanych stron internetowych, które mimo, że się nie spodziewamy  mogą zainfekować Twój komputer lub wymagać od Ciebie wprowadzenia danych osobowych.
  6. Dokonaj dokładnej weryfikacji  firmy, na stanowisko w której aplikujesz. Sprawdź czy  firma udziela na swój temat obszerneh informacji. W przypadku, gdy udostepnia jedynie adres skrzynki pocztowej, warto od razu zrezygnować. W takich sytuacjacj przydatne mogą okazać się również  fora internetowe w poszukiwaniu opinii byłych pracowników/osób aplikujących na podobną posadę.

Exit mobile version