Site iconSite icon Pliki.pl

Strata danych, kontrola pracowników, a może zabezpieczenie komputera przed niechcianym użyciem?

Zobacz, co oferuje Ci keylogger AlfaLOG. Potrzebujesz dyskretnego monitoringu komputera, by sprawdzić, co robi na nim Twoja pociecha albo pracownicy? Pracujesz na sprzęcie, na którym powstają ważne dokumenty i boisz się utraty danych? A może chciałbyś wiedzieć, czy po godzinach ktoś nie siedzi w biurze i nie korzysta ze sprzętu dla własnych celów?
Rozwiązaniem w tych wszystkich przypadkach może być keylogger, występujący pod dwoma postaciami. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na oprogramowanie lub wersję sprzętową, podłączoną do klawiatury.

Keylogger – jak to działa?

Podstawowym działaniem każdego keyloggera jest rejestrowanie znaków, które wybierane są na klawiaturze. Dodatkowo, w zależności od wybranej wersji, można także uzyskać zrzuty ekranu (robione w wybranym odstępie czasu, np. co 5 minut), informacje o używanych programach, folderach, plikach, listę odwiedzanych stron internetowych, kopie wysyłanych maili itp. Niektóre z keyloggerów nagrywają także dźwięki w otoczeniu komputera, można więc zarejestrować rozmowy telefoniczne lub przez komunikatory prowadzone np. przez niewiernego partnera lub nieuczciwego pracownika.

Szpiegowanie nie jest jednak jedyną zaletą keyloggerów – jak wspomniano wyżej, zapisują one wszystkie wybrane na klawiaturze znaki. Może to być dobrą opcją tworzenia kopii zapasowych dokumentów, ponieważ pliki zapisywane są albo na osobnym urządzeniu albo niezależnym serwerze.

Czy keylogger łatwo wykryć?

Większość keyloggerów jest trudna do wykrycia dla przeciętnego użytkownika – szpiedzy kompuetorowi nie zostawiają niemal żadnego śladu działania albo podszywają się pod zainstalowane programy. Wersja sprzętowa nie korzysta z zasobów komputera, a na pozyskane informacje w żaden sposób nie można wpłynąć ani ich zmodyfikować. Montuje się ją między komputerem a wtyczką klawiatury, nie rzuca się w oczy, wybrać można wejście USB lub PS/2.

Keyloggery – legalne i bezpieczne?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów keyloggerów, ich użycie w pewnych sytuacjach, jak np. monitorowanie pracy, nadzór rodzicielski albo śledzenie niewiernego partnera jest w pełni uzasadnione. Warto jednak uważać na darmowe wersje – sporo z nich zapewnia podgląd nie tylko nam, ale też hakerom, którzy bez problemu włamują się do bazy danych. A tam? Hasła do portali społecznościowych, maili, kont bankowych, firmowe dokumenty… Lepiej nie narażać się na problemy i wybrać rozwiązanie płatne i dające gwarancję bezpieczeństwa.

Jeśli chcemy sprawdzić dokładnie jakąś osobę i rejestrować wszystko, co robi przy komputerze – dobrym rozwiązaniem może być Spylogger Alfalog Pro – pozwala on nie tylko zapisywać wszystko, co dzieje się w systemie, ale też rejestruje dźwięki z najbliższego otoczenia. Jest to dobry wybór w przypadku niesfornego dziecka, lubiącego zaglądać na strony dla dorosłych, nieuczciwego pracownika, sprzedającego dane firmy lub partnera, flirtującego na portalach randkowych.

W przypadku bardziej systemowych rozwiązań, pozwalających monitorować pracowników lepszym rozwiązaniem będzie keylogger sprzętowy. Dobry wybór to szpieg komputera przez złącze DVI – podłączamy go między monitor a komputer. W zależności od konfiguracji może pracować bez przerwy nawet do 150 dni. Model robi regularne zrzuty ekranu, dzięki czemu można ocenić, czy pracownicy pracują czy też zajmują się prywatnymi sprawami. Stanowi też narzędzie pracy dla programistów w przypadku awarii albo włamania do systemu, dzięki zapisom z keyloggera można szybciej odtworzyć stracone dane albo zmienione hasła.

Szpieg w komputerze – kiedy jest niezbędny?

Zainteresował Cię temat keyloggera i zastanawiasz się, czy może być dla Ciebie przydatny? Oto sytuacje, kiedy naprawdę powinieneś rozważyć użycie tej metody:

Exit mobile version