Site iconSite icon Pliki.pl

Game design – co warto wiedzieć?

Chcesz studiować informatykę, ale nie wiesz jaką specjalność wybrać? Lubisz gry, a świat World of Tanks jest Ci lepiej znany niż ten realny? Połącz przyjemne z pożytecznym i rozpocznij naukę na specjalności game design – tworzenie gier komputerowych! Nie jesteś przekonany i chciałbyś się czegoś dowiedzieć na ten temat? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Jakie przedmioty będę realizował?

Decydując się na studia informatyczne (najlepiej inżynierskie) na specjalności game desing, oprócz typowych zajęć (matematyka czy programowanie), będziesz realizować dodatkowo przedmioty takie jak: animacja i wizualizacja komputerowa, grywalizacja, projektowanie gier, metody i algorytmy grawitacji komputerowej, gry w środowiskach webowych i mobilnych, rozpoznawanie i przetwarzanie obrazów, CAD w grafice inżynierskiej oraz techniki multimedialne. Zdobędziesz też wiedzę z zakresu teorii gier, budowania gier komputerowych i tworzenia przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Nauczysz się też programować sztuczną inteligencję oraz projektować grafiki 2D i 3D, a po otrzymaniu dyplomu np. w http://www.zpsb.pl/,  będziesz mógł pracować m.in. jako programista gier komputerowych, modelarz i animator 3D, projektant zaawansowanej grafiki komputerowej, twórca efektów specjalnych, specjalista FX czy programista sztucznej inteligencji.

Kogo poszukują producenci gier?

Polska branża gier komputerowych w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans, ale szefowie wielkich firm i korporacji wciąż narzekają na niewystarczającą liczbę specjalistów w ten dziedzinie. Kogo szukają producenci gier? Przede wszystkim programistów oraz specjalistów od tworzenia scenariuszy i dialogów w grach. Duże zapotrzebowanie jest także na grafików, animatorów oraz grafików 3D, którzy we współpracy ze scenarzystami, projektują postacie i ich otoczenie. Potrzebni są też „budowniczy” poziomów, czyli projektanci wirtualnego świata oraz eksperci ds. multiplayer. Zatrudnienie znajdą też tzw. testerzy gier, którzy sprawdzają gry pod kątem jakości i wydajności.

Ile zarabia twórca gier?

Nie da się ukryć, w tej branży zarobki są wysokie. Na najwyższą wypłatę mogą liczyć programiści. Nawet na 4 tysiące złotych mogą liczyć świeżo upieczeni absolwenci specjalności game design. Po ok. 5 latach pracy ich wynagrodzenie przeważnie wzrasta co najmniej dwukrotnie i wynosi ok. 9 tysięcy. Drudzy w kolejności są graficy, a wśród nich prym wiodą animatorzy (ponad 4,5 tysiąca) i specjaliści od 3D (ponad 4 tysiące). Najmniej zarabiają testerzy – ok. 1,5-2 tysiące złotych. Niemniej jest to praca ciekawa i rozwijająca, która pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym.

Exit mobile version