Site iconSite icon Pliki.pl

Jak wybrać program antywirusowy?

W dzisiejszych czasach, Internet jest podstawowym źródłem wiedzy, wymiany informacji, komunikacji i transmisji danych. Jednak, wraz z niesamowitym rozwojem dostępu do sieci Web, nastąpiło zwielokrotnione ryzyko skutecznego ataku na nasze komputery. Internet to nie tylko dobrodziejstwo, ale i źródło zagrożeń, wyłudzeń, nadużyć i komputerowej przestępczości. Sprawdźmy, jak skutecznie chronić się przed wirusami, infekcjami i innymi zagrożeniami.

Najważniejsze cechy programów antywirusowych

Najbardziej popularną funkcją programów antywirusowych jest skaner, który prześwietla dysk w poszukiwaniu wirusów, na podstawie znanych sygnatur. Funkcja takiego skanera jest oczywiście potrzebna i ważna, jednakże w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie nie wystarczającą bronią. Programy wyposażone zatem tylko w to narzędzie, nie powinny interesować kogoś, komu zależy na pełnym bezpieczeństwie.

Specjaliści podają, że każdego dnia powstaje nawet do ok. 30 000 nowych zagrożeń. Możliwość codziennego dodawania nowych oznaczeń do bazy znanych wirusów, staje się w takiej sytuacji niemożliwa. Program antywirusowy, powinien być zatem wyposażony w specjalnie rozbudowane narzędzia skanujące, które już nie tylko wykryją znanego wirusa, lecz będą wstanie przewidzieć możliwość jego wystąpienia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. metod heurytystyki, opierających się na szukaniu rozwiązań przybliżonych, działając na zasadzie typowania nieznanego i podejrzanego kodu, jako potencjalnego zagrożenia.

W parze ze skanerem idzie monitor, który przy pomocy tych samych narzędzi co dobry skaner, zapewnia ochronę nie tylko podczas samodzielnie uruchomionej pracy (lub automatycznie wg. samodzielnych ustawień np. godzinowych), lecz działa na bieżąco śledząc ciągle pracę użytkownika podczas bieżącego korzystania ze sprzętu.

Kolejnym ważnym aspektem jest pełne wyposażenie programu w moduł proaktywny i heurystyczny, który zapewni kompleksową ochronę, dzięki takim narzędziom jak: np. filtr antyspamowy i zapora sieciowa. Zapora sieciowa, powszechnie nazywana firewallem, polega na zabezpieczeniu sieci przed szkodnikami. Prześwietla połączenia wychodzące i wchodzące, blokując dostęp przed potencjalnymi zagrożeniami. Filtr antyspamowy zabezpiecza skrzynkę e-mail użytkownika, poprzez blokowanie lub usuwanie niechcianych wiadomości, potocznie określanych jako „śmiecie”. Analizuje adresy i zawarte w wiadomościach treści, szukając niebezpieczeństw. Współdziała z raportem zawierającym adresy stron, powszechnie uznanych za źródło zagrożenia.

Nie wolno też zapominać o funkcji aktualizacji. Program antywirusowy powinien być wyposażony w możliwość codziennego odnawiania i uzupełniania bazy wirusów o nowe sygnatury oraz nowe narzędzia przeciwdziałania zagrożeniom.

Powiedzieliśmy o aspektach ochronnych. Jednakże, na tym nie zamyka się lista wymagań wobec dobrych programów antywirusowych. Rankingi jednoznacznie wskazują, że równie ważne są inne czynniki, np. wpływające na wydajność i stabilność pracy komputera.

Ranking „IT Security Survey 2019” wykazał, że według respondentów najważniejszą cechą dobrego programu antywirusowego jest małe obciążenie systemu. Tą odpowiedź wskazało 69,1 % badanych. Skuteczne wykrywanie zagrożeń znalazło się dopiero na drugim miejscu, z wynikiem 62,4%. Następnie znalazły się takie cechy jak: skuteczność usuwania zagrożeń, jakość mechanizmów heurystycznych i mała ilość fałszywych alarmów.

Jakie programy najlepsze?

Ranking antywirusów jest zróżnicowany i ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, który program jest najskuteczniejszy, gdyż różne badania, wskazują innych zwycięzców. Jednakże, z miejsc czołowych i powtarzających się w tym obszarze produktów, można wyłowić kilka najskuteczniejszych typów.

Ranking ze stajni AV-Comparatives, która opublikowała wspomniany już „IT Security Survey 2019”, wskazuje jednoznacznie na niekwestionowanego lidera -Avast. Program został zwycięzcą Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Uległ tylko w Azji, mniej znanemu w Europie Qihoo 360 i Kaspersky’emu. Na drugim miejscu należałoby uplasować – Kaspersky Lab, który zdobył trzy srebrne medale: w Europie, Azji i Ameryce Południowej.
Trzecie miejsce należy przyznać programowi ESET, który na dwóch kontynentach zajął trzecie miejsce i raz znalazł się na drugiej lokacie.

Testy wykonywane w lipcu 2019 roku w niemieckich pracowniach AV-TEST, wykazały innych liderów. Analitycy badali trzy aspekty: ochronę, obciążenie i użyteczność. Przytoczymy tu wyniki rankingu wg. sumy punktów uzbieranych z tych trzech kategorii. Zwycięzców wyłonimy czterech, którzy uplasowali się na równi na pierwszej lokacie. Zdobywając 18 punktów, liderami zostali: Kasperksy Lab, Bitdefender, McAfee, Symantec. Co ciekawe, poza Kasperskym, pozostali zwycięzcy zajmowali miejsca 4,5,7 a nawet 8 (McAfee w Ameryce Południowej) w rankingu „IT Security Survey 2014”. Drugie miejsce w rankingu AV- TEST należy przyznać: BullGuard, Qihoo i CheckPoint (17,5 pkt), trzecie: Kingsoft, Panda Security, Trend Micro (17 pkt). Wysokie pozycje ESET i AVAST zajęte w rankingu, nie potwierdziły zatem swojej pewnej pozycji w testach niemieckich analityków.

Kolejny bardzo ceniony ranking publikuje organizacja Dennis Technology Labs, jeżeli ktoś szuka polskiego źródła informacji warto również zapoznać się z rankingiem publikowanym przez komputerswiat.pl. Więcej na temat tych rankingów można przeczytać na naszej stronie.

Wybierając swój program antywirusowy, warto zwrócić uwagę nie tylko na skuteczność wykrywania i usuwania szkodliwego oprogramowania, lecz również na wydajność oraz to jak wpływa na stabilność pracy komputera i odpowiednio dobrać program do możliwości swojego sprzętu.

Exit mobile version