Site iconSite icon Pliki.pl

Jakie cechy powinien mieć dobry programista

Na rynku pracy IT wygrywają wysokiej jakości specjaliści. Warto być dzisiaj bardzo dobrze wykształconym i wyspecjalizowanym pracownikiem. By zostać dobrym programistą nie wystarczą tylko wyższe wykształcenie oraz chęci. Trzeba mieć określone predyspozycje i umiejętności, najlepiej poparte certyfikatami z odbytych kursów i szkoleń. Co więcej, nie każdy informatyk może zostać programistą. Dlaczego?
Programista to musi być pracownik kreatywny. Nie tylko dobry rzemieślnik, którym powinien być na przykład administrator sieci, ale też kreator, człowiek, którego pasją jest tworzenie oprogramowania. To pasjonaci są tak naprawdę rozchwytywani między agencjami i korporacjami i są wysoko opłacani. 2-life-of-pix-free-stock-photos-hands-desk-swatch-damian-zaleski

Ludzie, którzy potrafią pracować koncepcyjnie i posiadają wiele pokładów cierpliwości oraz samodyscypliny przy swojej pracy. Jednocześnie ważna jest też umiejętność pracy w zespole. To piorunujące połączenie indywidualności z umiejętnością słuchania innych i podporządkowaniu się realizacji zadania na konkretnym etapie, próbowania wielu rozwiązań, by wybrać najlepsze, niekoniecznie własne. Tacy właśnie ludzie stanowią trzon każdej firmy. Dobry programista powinien być ciekawy nowości technologicznych i świata. Musi systematycznie i stale się rozwijać, gdyż jest to jedna z najprężniej zmieniających się branż, wykazuje ona niezwykłą dynamikę. Stale udoskonalane technologie wymagają „bycia na topie”. Zapewniają to liczne szkolenia z programowania, kursy, konferencje a także ogromna ilość specjalistycznej prasy i literatury. Ponadto dobremu programiście nie może być obce myślenie stricte biznesowe. Umiejętność wyliczania kosztów i opłacalności projektów oraz zwrotu z nich, podjęcia decyzji o rezygnacji z jakiegoś zbyt innowacyjnego rozwiązania na rzecz mniejszych udoskonaleń, ale bardziej ekonomicznych jest niezwykle ważna. Zysk – to głównie interesuje inwestora. Dobry programista musi mieć świadomość, że nie tworzy programu i rozwiązań informatycznych dla samej idei, ale dla konkretnych użytkowników i jego praca ma służyć potrzebom innych. Jak widać więc zostanie dobrym programistą oznacza zdobywanie wielu umiejętnośći – nie tylko poznanie konkretnego języka programowania, ale i wielu umiejętności interpersonalnych oraz samodoskonalenia i dyscypliny. Wynagrodzeniem za tak szerokie spektrum rozwoju jest praktycznie gwarancja stałości zatrudnienia w branży przez najbliższe lata – IT wymieniany jest w każdym rankingu jako najbardziej przyszłościowy i rozwojowy sektor rynku pracy.
Exit mobile version