Monero

2017-01-01 0 przez Pliki

Monero (XMR) to kryptowaluta open source dostępna dla wszystkich, która skupia się na ochronie prywatności, decentralizacji i skalowalności . W przeciwieństwie do wielu kryptowalut które są pochodnymi Bitcoin, Monero opiera się na protokole algorytmicznm CryptoNote i posiada znaczące różnice odnośnie maskowania blockchain. Monero ma stałe wsparcie od użytkowników i zdobył trochę popularności wśród szerokiej publiczności, Monero doświadczył szybkiego wzrostu kapitalizacji rynkowej (Od US $ 5M do US $ 185M) i wolumenu transakcji w roku 2016.

Monero bazuje na rozwiązaniach znanych z algorytmu CryptoNote, wprowadzających wiele zmian do oryginalnego protokołu BTC.

CryptoNote to technologia pozwalająca na tworzenie bardzo bezpiecznych kryptowalut. Poziom zabezpieczenia i prywatności oferowany przez protokół jest niemożliwy do osiągnięcia w przypadku zwyczajnych BTC. CryptoNote jest w stanie zamaskować informacje o wysyłającym środki i jednocześnie tworzy jednorazowe klucze zabezpieczające do pojedynczych transakcji.

Monero (MRO) oznacza monetę. Emisja monet będzie uzależniona od zainteresowania – w pierwszych czterech latach zakłada się jednak wydobycie 80% maksymalnej bazy. Kolejne bloki uwalniane są co około 60 sekund.

Monero protokół uruchomiono 18 kwietnia 2014 roku, początkowo było znane pod nazwą BitMonero.

Monero dostępne jest na Windows, Mac i Linux.