Najlepsze aplikacje do zamawiania posiłków

Pyszne.pl, UberEATS czy Wolt – to najpopularniejsze aplikacje do zamawiania posiłków. Najnowszym podmiotem ze wszystkich powyższych jest serwis Wolt i to właśnie tej firmie postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej. Na jego bazie ocenimy takie aplikacje i stwierdzimy, czy warto zamawiać posiłek za ich pośrednictwem?

Lista najlepszych aplikacji do zamawiania posiłków w Polsce, które cieszą się uznaniem dzięki wygodzie, szerokiej ofercie i funkcjonalności. Opieram się na tym, co obecnie krąży w opiniach użytkowników i trendach rynkowych.

  1. Pyszne.pl
    To chyba najbardziej rozpoznawalna aplikacja w Polsce. Ma w bazie tysiące restauracji – od dużych sieciówek po lokalne knajpki. Interfejs jest prosty, a Ty wpisujesz adres i dostajesz listę miejsc, które dowożą w Twojej okolicy. Możesz płacić online (np. kartą, BLIKiem) albo gotówką przy odbiorze. Plusem są częste promocje, a minusem? Czasem ceny w aplikacji różnią się od tych na miejscu w restauracji, bo doliczają prowizje.
  2. Uber Eats
    Świetna opcja, szczególnie w większych miastach. Działa na podobnej zasadzie co Uber – kurierzy (często na rowerach czy skuterach) dostarczają jedzenie. Oferta jest szeroka, a aplikacja pozwala śledzić dostawę w czasie rzeczywistym. Ma subskrypcję Uber One, która znosi opłaty za dostawę, co się opłaca, jeśli zamawiasz często. Wadą jest mniejszy zasięg w mniejszych miejscowościach i czasem wyższe koszty dostawy bez abonamentu.
  3. Glovo
    Glovo to nie tylko jedzenie – możesz zamówić też zakupy czy inne rzeczy, co daje mu przewagę. Współpracuje z restauracjami, ale i sklepami typu Żabka czy Biedronka. Dostawy są szybkie, a aplikacja intuicyjna. Minus? W mniejszych miastach wybór restauracji bywa ograniczony, a prowizje mogą podbijać cenę.
  4. Wolt
    Pochodzi z Finlandii i stawia na jakość – zarówno jedzenia, jak i obsługi. Ma przejrzysty interfejs, opcję filtrowania po kuchniach i śledzenie zamówienia na żywo. Wolt+ to ich wersja subskrypcji z darmową dostawą. Działa głównie w większych miastach, więc poza nimi może być problem z dostępnością. Użytkownicy chwalą szybkie dostawy i support.
  5. Bolt Food
    Konkurencja dla Uber Eats od estońskiego Bolta. Działa podobnie – wybierasz restaurację, składasz zamówienie, a kurier przywozi jedzenie. Jest tańszą alternatywą w niektórych przypadkach, ale oferta i zasięg są mniejsze niż u liderów. Dobra opcja, jeśli zależy Ci na promocjach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Zero waste: Jeśli chcesz coś tańszego i ekologicznego, sprawdź Foodsi albo Too Good To Go. Tam kupujesz nadwyżki jedzenia z restauracji czy sklepów po obniżonych cenach (nawet 50-70% taniej), ale nie zawsze wiesz, co dokładnie dostaniesz.
  • Własne strony restauracji: Czasem lepiej zamówić bezpośrednio – omijasz prowizje aplikacji, a knajpa więcej zarabia. Wiele ma własne systemy online albo przyjmuje zamówienia przez telefon czy Messenger.

Wybór zależy od Twoich priorytetów: Pyszne.pl wygrywa zasięgiem, Uber Eats i Wolt wygodą, Glovo wszechstronnością, a Bolt Food ceną. Testuj i sprawdź, co Ci pasuje – każda ma swoje mocne i słabe strony. Co sądzisz o tych opcjach? Masz ulubioną?

Międzynarodowa historia

Wiele tego typu firm to oryginalne pomysły Polaków. Nie inaczej jest również w tym przypadku, choć trzeba mieć na uwadze, że serwis glodny.pl ma swojego zagranicznego odpowiednika. Jest nim serwis Hungrig.se, który od roku 2012 nieprzerwanie i z dużymi sukcesami funkcjonuje na rynku szwedzkim.

Przeniesienie wszystkiego na realia polskie nie było zadaniem łatwym i to nie tylko ze względu na jak się wydaje mocne nasycenie rynku. Nie wolno nie wspomnieć tutaj również o przygotowaniu ciekawej oferty dla restauratorów i klientów, dostosowaniu systemu dostaw do lokalnych realiów oraz organizacji floty. Różnice były także w polskim prawodawstwie.

Oferta

Klient XXI wieku to klient wybredny. Dlatego też oferta powinna być na tyle szeroka, aby zadowolić każdego bez wyjątku. Tak biorąc tutaj pod uwagę indywidualne wymagania smakowe klientów, jak i oczywiście ich możliwości finansowe. Nie każdy jest bowiem w stanie pozwolić sobie na drogi obiad z luksusowej restauracji. W zamian będzie chciał zjeść coś sytego, a jednocześnie nie wydać zbyt wiele.

Przeglądając ofertę serwisu glodny.pl, rzeczywiście jest w czym wybierać. Obecnie w Poznaniu z serwisem tym współpracuje ponad 100 restauracji, a wśród nich są te serwujące posiłki kuchni polskiej, meksykańskiej, tureckiej, indyjskiej, włoskiej, brytyjskiej, wietnamskiej, amerykańskiej, tajskiej, hiszpańskiej, chińskiej czy francuskiej. Zjeść można więc wszystko od kultowego, tradycyjnego w Polsce schabowego z ziemniakami po sushi.

W samym wyborze konkretnego dania na glodny.pl w wielkim stopniu pomaga natomiast intuicyjna wyszukiwarka, dzięki której dania konkretnej kuchni znaleźć można w krótkiej chwili. Co ważne odnosi się ona tutaj także do potraw wegetariańskich czy wegańskich, a nawet ciast, pączków, naleśników, pierogów czy kawy.

Pełna odpowiedzialność

Wiele tego typu serwisów jest do siebie stosunkowo podobnych. Jednak na tle konkurencji glodny.pl również się czymś wyróżnia. Jest to pełna odpowiedzialność za cały proces dostawy, a więc od momentu odbioru potrawy z restauracji przez kuriera aż po dostarczenie go klientowi. Wystarczy dodać, że niektóre serwisy, a więc na przykład pyszne.pl opcji dowozu nie mają w ogóle. Tutaj pomyślano o wszystkim. Najlepiej świadczy o tym również sama flota serwisu. Poza samochodami czy skuterami posiłki dostarczane są również przy wykorzystaniu do tego kurierów rowerowych. Wszystko jest sprawne, szybkie i bezpieczne, a jedzenie dostarczane w przeciągu już 45 minut.

Nie ulega więc wątpliwości, że serwisy typu glodny.pl będą zyskiwać na wartości. Wyraźnie widzimy bowiem, że jedzenie na wynos zamawiane jest coraz częściej. Tak w mieszkaniach prywatnych, jak i tym bardziej firmach.