Site icon Pliki.pl

Technika druku offsetowego

Druk offsetowy – określany potocznie mianem offsetu – jest odmianą druku płaskiego polegającą na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe, np. na papier. Aktualnie jest to jedna z najbardziej popularnych technik druku – warto zatem przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Wady i zalety druku offsetowego

Druk offsetowy – podobnie zresztą jak każda inna technika druku – ma swoje plusy i minusy. Spośród największych jego zalet należy wymienić:

Jeśli natomiast chodzi o mankamenty druku offsetowego, to wymienia się zazwyczaj:

Podział druku offsetowego

Przy podziale druku offsetowego są przyjmowane następujące kryteria:

  1. Technika drukowania – w tym obszarze wyszczególnia się:
  1. Rodzaj podłoża drukowania – w tym zakresie wyróżnia się:

 

Jak to działa w praktyce?

Druk offsetowy jest często nazywany drukiem pośrednim. Określenie te wzięło się od sposobu przenoszenia obrazu na materiał. W praktyce wygląda to w ten sposób, że aluminiowa matryca umieszczona na cylindrze przekazuje obraz na pośredni bęben, który dopiero przenosi go na materiał. Opisany tu zespół drukujący osiąga wysoką prędkość obrotów, co pozwala na uzyskanie dużych ilości odbitek w stosunkowo krótkim czasie.

Farba jest dociskana do materiału za pomocą stalowego cylindra dociskowego. Sam materiał z kolei poddawany jest pewnym czynnościom, które mają go przygotować na przyjęcie farby oraz wody. Cechą charakterystyczną farb wykorzystywanych w offsecie jest ich gęsta, mazista konsystencja. Wystarczy nanieść cienką ich warstwę – mają intensywne kolory.

Exit mobile version