Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści (ang. Thronebreaker: The Witcher Tales) to gra RPG z elementami karcianymi, stworzona przez CD Projekt RED i wydana 23 października 2018 roku na PC, a później na PlayStation 4, Xbox One (4 grudnia 2018), Nintendo Switch (28 stycznia 2020) oraz urządzenia mobilne z iOS (9 lipca 2020) i Androidem (17 czerwca 2021). Osadzona w uniwersum Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, pierwotnie planowana jako kampania fabularna do Gwinta: Wiedźmińskiej Gry Karcianej, rozrosła się w samodzielny tytuł, łączący eksplorację, narrację i strategiczne bitwy oparte na mechanice Gwinta.
Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści – gameplay prezentuje 37 minut rozgrywki. Thronebreaker: The Witcher Tales. Połączenie RPG i gry karcianej, którego akcja osadzona została w uniwersum wiedźmińskiej sagi.
abuła:
Gra skupia się na Meve, królowej Lyrii i Rivii, zaprawionej w bojach władczyni dwóch Królestw Północy. Akcja toczy się przed wydarzeniami z sagi o Geralcie, w trakcie drugiej inwazji Nilfgaardu na Północ. Meve wraca do domu po zjeździe władców, by odkryć, że jej ziemie pogrążone są w chaosie. Zdradzona i zmuszona do walki, prowadzi partyzancką kampanię przeciwko najeźdźcom, przemierzając regiony Lyrii, Aedirn, Mahakam i Angren. Historia, trwająca ponad 30 godzin, pełna jest trudnych wyborów moralnych, które wpływają na losy postaci i zakończenie – od zemsty po zagładę.
Rozgrywka:
Wojna Krwi łączy kilka gatunków:
- Eksploracja: Świat przedstawiony w rzucie izometrycznym dzieli się na regiony z zadaniami głównymi i pobocznymi. Gracz zbiera zasoby (złoto, drewno, rekrutów), odkrywa skarby i rozwiązuje zagadki.
- Bitwy karciane: Walki opierają się na uproszczonej wersji Gwinta. Talia kart reprezentuje armię Meve – każda jednostka ma unikalne zdolności, a gracz musi taktycznie pokonywać wrogów w dwóch rzędach (walka wręcz i dystansowa). Są też specjalne pojedynki-puzzle z nietypowymi zasadami.
- Zarządzanie: W obozie wojennym rozbudowujesz armię, ulepszasz jednostki i budujesz relacje z towarzyszami, jak Raynard czy Gascon.
- Wybory: Decyzje (np. osądzenie zdrajcy czy pomoc wieśniakom) kształtują fabułę i dostępność kart, oferując nieliniowość.
Oprawa:
Gra zachwyca komiksową, ręcznie rysowaną grafiką 2D, animowanymi przerywnikami i pełnym dubbingiem (w wersji polskiej z aktorami znanymi z serii Wiedźmin). Ścieżka dźwiękowa Marcina Przybyłowicza i innych twórców muzyki do Wiedźmina 3 buduje mroczny, epicki klimat.
Dodatki:
Wersja cyfrowa zawiera bonusy: soundtrack, artbook GWENT: Art of The Witcher Card Game, komiks The Witcher: Fox Children oraz 20 kart do Gwinta (w tym premium).
Odbiór:
Gra zdobyła wysokie oceny (85/100 na Metacritic dla PC, 91% pozytywnych opinii na Steamie z ponad 14 tys. recenzji) za fabułę, postacie i klimat, choć niektórzy krytykowali powtarzalność bitew i brak głębi strategicznej. Sprzedaż (ok. 500 tys. egzemplarzy do 2021 roku) była poniżej oczekiwań CD Projekt RED, co wpłynęło na brak kontynuacji serii Wiedźmińskich Opowieści.
Dla kogo?
To tytuł dla fanów Wiedźmina, miłośników Gwinta i osób ceniących narracyjne RPG z wyborami. Jeśli lubisz historie o wojnie, zdradzie i moralnych dylematach w mrocznym fantasy, Wojna Krwi jest warta uwagi. Dostępna m.in. na GOG, Steam, PS Store i Xbox Store, często w promocjach (np. 80% taniej na GOG).
Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści do pobrania pełna wersja gry za darmo na komputer PC. https://www.thewitcher.com/pl/thronebreaker-witchertales