GIMP darmowy program graficzny

2020-01-01 3 przez Pliki

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – darmowy program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Umożliwia malowanie, usuwanie tła obrazu (wycinanie), usuwanie obiektów ze zdjęć (klonowanie), zmianę rozmiaru i perspektywy oraz obrót obrazów, dokonywanie różnych operacji na kolorach, łączenie obrazów poprzez warstwy/maski oraz konwertowanie różnych formatów plików graficznych. Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu Adobe Photoshop. Pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL. Nie obsługuje standardu CMYK, pozwalając jedynie na jego symulację. Obsługuje przestrzeń kolorów RGB oraz odcienie szarości.

Tutorial GIMP jest wynikiem lat pracy, które pierwotnie koncentrowały się na przeniesieniu programu do nowego silnika przetwarzania obrazu, GEGL . Nowa wersja zawiera dużo więcej nowych funkcji, w tym nowe i ulepszone narzędzia, lepszą obsługę formatów plików, różne ulepszenia użyteczności, ulepszone wsparcie zarządzania kolorami, mnóstwo ulepszeń skierowanych do cyfrowych malarzy i fotografów, edycję metadanych i wiele, wiele więcej . Poradnik GIMP jest teraz w stanie odczytywać i zapisywać pliki TIFF , PNG , PSD i FITS. Instalki GIMP jest teraz dostarczany z wtyczkami do przeglądania i edycji metadanych Exif, XMP , IPTC , GPS i DICOM .

GIMP do pobrania za darmo

pełna wersja po polsku legalnie na komputer posiada dużą ilość funkcji przydatnych zarówno do tworzenia grafiki jak i retuszu fotografii. Do dyspozycji są m.in.: warstwy i maski warstw, rozbudowane narzędzia zaznaczania, tryby mieszania kolorów nakładanych warstw, modyfikacja kolorów (poziomów luminancji, krzywych tonalnych, jasności, nasycenia, kontrastu), tworzenie własnych pędzli, gradientów i deseni. filtry i narzędzia do modyfikacji obrazu (rozmycie, wyostrzanie, rzucanie cienia itp.), współpraca z urządzeniami czułymi na nacisk (tablety graficzne), rozszerzalność za pomocą wtyczek (np. do obsługi formatów RAW czyli dodatek UFRaw), praca w trybach RGB, skala szarości oraz z paletą indeksowaną, użycie CMYK (wtyczka SEPARATE+ obsługująca export z RGB do CMYK za pomocą profili kolorów icc).

Wewnętrznym formatem zapisu plików graficznych GIMP portable jest XCF. Jednak program do edycji grafiki umożliwia również odczyt i zapis innych formatów plików jak: PSD, GIF, JPG, TIFF, PNG, a przy użyciu programu GhostScript odczyt plików PS, EPS i PDF. Za pomocą filtrów możemy stworzyć prostą ruchomą animację np. kuli lub fal, natomiast dzięki tworzeniu duplikatów warstw i zapisywaniu w formacie GIF możemy stworzyć nieco bardziej skomplikowaną animację poklatkową, podobną do tej tworzonej w programie Pivot Stickfigure Animator. Architektura Gimpa Oprócz stosowania interaktywnego, spolszczenie GIMP chomikuj za darmo download można oprogramować do automatycznego działania przy użyciu makr, zarówno za pomocą wbudowanego języka Scheme ( Script-Fu ), jak też Perla, Pythona, Tcl czy Ruby.

Darmowy GIMP można także zastosować do tworzenia grafiki „na żądanie” przy zastosowaniu skryptów CGI. Dzięki filtrom, skryptom i różnym dodatkom możliwości programu są znacznie rozszerzone. Dla użytkowników Adobe Photoshop po polsku stworzono modyfikację o nazwie GIMPShop, której zadaniem jest zbliżenie interfejsu GIMP do interfejsu Photoshopa.

Pobierz GIMP za darmo na Windows, Mac i Linux. https://www.gimp.org/downloads/