Inkscape bezpłatny program do tworzenia grafiki wektorowej

2020-01-01 0 przez Pliki

Inkscape to bezpłatny program do tworzenia grafiki wektorowej, oferujący możliwości podobne do płatnych – alternatywa Illustrator, CorelDraw czy Xara X. Pozwala na tworzenie przede wszystkim symboli, znaków towarowych i logotypów produktów/firm/stowarzyszeń oraz tworzenie ikon czy postaci komiksowych.

Darmowy program graficzny Inkscape obsługuje wiele formatów, m.in. W3C format SVG. Posiada przejrzysty interfejs w języku polskim. Oferuje wiele funkcji umożliwiających rysowanie kształtów, pisanie tekstu i krzywych, tworzenie napisów wzdłuż linii, obsługa kanału alfa dla uzyskania efektu przezroczystości, grupowanie obiektów, import/eksport do PNG oraz wbudowany edytor XML.

Inkscape oferuje spory zestaw filtrów i efektów, pracę na warstwach,zintegrowany samouczek w języku polskim, wektoryzację rysunków (zamiana grafiki rastrowej na wektorową). Bezpłatny program do grafiki Inkscape wykorzystuje  różnego formatu grafiki rastrowe, przezroczystości, gradienty i wiele innych.Wśród formatów wyjściowych oprócz SVG znajdują się m.in. EPS, PS, EPSI, AI, POV oraz SVGZ. Nie obsługuje standardu CMYK, pozwalając jedynie na jego symulację.

Inkscape program do grafiki

Umożliwia tworzenie kształtów i linii, strzałek, tworzenie krzywych Béziera, wyginanie napisów wzdłuż krzywych, malowanie obiektów – także gradientem, nadawanie im przezroczystości, zmianę kształtów dowolnych obiektów za pomocą rozbudowanej edycji węzłów, sumowanie i odejmowanie ścieżek, grupowanie i rozgrupowywanie obiektów, kaligrafię. Udostępnia narzędzie do wyrównywania obiektów względem siebie.

Inkscape darmowy program do tworzenia grafiki wektorowej pozwala na bezpośrednie dołączanie do projektu rysunków grafiki rastrowej lub ich wektoryzację (trasowanie), za pomocą zintegrowanej wtyczki wykorzystującej program potrace. Program ten zawiera również prosty edytor kodu XML, co umożliwia dostęp m.in. do zablokowanych obiektów.

Zaletą darmowego programu do grafiki wektorowej Inkscape jest wbudowany zbiór polskich lekcji, dostępnych w menu pomocy, zawierających praktyczne ćwiczenia od podstawowych kształtów do zaawansowanych jak kaligrafia czy elementy kompozycji.

Macierzystym formatem zapisu plików w Inkscape jest SVG. Program graficzny za darmo umożliwia jednak eksport do innych formatów – EPS, PS, AI, zwykły SVG, POV (POV-Ray, tylko spline’y), SVGZ (skompresowany SVG). Darmowa alternatywa CorelDraw do pobrania pełna wersja.

Darmowy program do grafiki Inkscape

wykorzystuje bibliotekę GTK+ oraz gtkmm, która docelowo ma być w programie jedynym sposobem na komunikację z interfejsem graficznym. Program jest odpowiedzią na niezadowolenie części programistów z kierunku i postępu prac nad innym podobnym programem – SodiPodi.

Pobierz Inkscape bezpłatny program do tworzenia grafiki wektorowej pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL. Darmowa alternatywa dla Illustrator do ściągnięcia pełna wersja. https://inkscape.org/