Smartfony stają się coraz bardziej popularne, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Dzieje się to głównie przez gwałtowny rozwój techniki na przestrzeni ostatnich lat. Minęło zaledwie kilkanaście lat od wprowadzenia na polski rynek zwykłych telefonów komórkowych, służących tylko i wyłącznie do komunikacji, a już zostały one prawie całkowicie wyparte przez nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia, w których możliwość dzwonienia i smsowania zeszła na dalszy plan.
Tani i dobry smartfon – Jaki kupić?
Jeśli szukasz taniego, ale dobrego smartfona, oto TOP modele do 1000-1500 zł z najlepszym stosunkiem ceny do jakości.
Najlepsze tanie smartfony
- POCO X5 Pro 5G – Najlepszy wybór do 1500 zł
Ekran: 6,67” AMOLED, 120 Hz
Procesor: Snapdragon 778G (wydajny w grach)
Aparat: 108 MP + 8 MP (ultraszeroki)
Bateria: 5000 mAh, 67W ładowanie
Cena: ~ 1400 zł
Idealny do gier i multimediów - Samsung Galaxy A14 5G – Najlepszy budżetowy Samsung
Ekran: 6,6” PLS LCD, 90 Hz
Procesor: Exynos 1330 / Dimensity 700
Aparat: 50 MP + 2 MP + 2 MP
Bateria: 5000 mAh, 15W ładowanie
Cena: ~ 900 zł
Dla fanów Samsunga i długich aktualizacji - Motorola Moto G73 5G – Dobra alternatywa z czystym Androidem
Ekran: 6,5” LCD, 120 Hz
Procesor: MediaTek Dimensity 930
Aparat: 50 MP + 8 MP (ultraszeroki)
Bateria: 5000 mAh, 30W ładowanie
Cena: ~ 1100 zł
Dla tych, którzy lubią czystego Androida bez nakładek - Redmi Note 12 4G – Najlepszy ekran w budżetowej cenie
Ekran: 6,67” AMOLED, 120 Hz
Procesor: Snapdragon 685
Aparat: 50 MP + 8 MP + 2 MP
Bateria: 5000 mAh, 33W ładowanie
Cena: ~ 900 zł
Doskonały ekran i bateria w niskiej cenie - Realme C55 – Najtańszy, ale solidny
Ekran: 6,72” LCD, 90 Hz
Procesor: MediaTek Helio G88
Aparat: 64 MP + 2 MP
Bateria: 5000 mAh, 33W ładowanie
Cena: ~ 800 zł
Dobra bateria, wystarczająca wydajność Jaki smartfon wybrać?
Najlepszy do gier i wydajności → POCO X5 Pro 5G
Najlepszy Samsung w tej cenie → Galaxy A14 5G
Najlepszy ekran AMOLED → Redmi Note 12 4G
Czysty Android i płynność → Motorola G73 5G
Najtańszy, ale dobry → Realme C55
Na rynku jest dostępnych wiele modeli od różnych producentów. Również ogromna rozpiętość cenowa tych urządzeń, głównie między modelami flagowych marek, a ich tanimi odpowiednikami, przyczyniła się do tego, że wybór odpowiedniego urządzenia stał się dla wielu osób problematyczny.
Najwięcej użytkowników, kupujących telefon na rynku detalicznym, szuka taniego i dobrego smartfona, który będzie odpowiedni do ich potrzeb. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, które determinują sprawne działanie. Są to parametry techniczne, jakość materiałów użytych do wykonania obudowy smartfona i jej odpowiednie spasowanie, bateria, ekran i… system operacyjny.
Mimo, że większość urządzeń mobilnych funkcjonuje w oparciu o system Android, to istnieje ciągła dyskusja o tym, jaki system jest najlepszy. Każdy system operacyjny ma swoich zwolenników i przeciwników. Na forach internetowych poświęconych dyskusjom o smartfonach, pojawiają się wątki, w których internauci prześcigają się w udowadnianiu „wyższości” swojego systemu nad innymi. Oprócz systemu Android, wszystkie systemy są nierozerwalnie związane z daną marką, np. iOS to system, który jest dostępny tylko i wyłącznie w urządzeniach firmy Apple, a Windows Phone można znaleźć głównie w telefonach produkowanych przez marki będące własnością Microsoftu. Każdy system ma wady i zalety, i każdy powinien wybrać oprogramowanie najbardziej odpowiadające swoim potrzebom. Nie ma tutaj „złotego środka” ani „najlepszego systemu operacyjnego”, ponieważ każdemu najlepiej się pracuje na czym innym.
Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to tani, dobry smartfon nie będzie miał czterordzeniowego procesora o bardzo wysokim taktowaniu. Biorąc pod uwagę takie kryterium jak cena, przy wyborze smartfona, należy się kierować jego jakością – nie nowoczesnością. To samo tyczy się obudowy. Wiele osób nie uświadamia sobie, że dobrze spasowana, solidna obudowa znacznie przedłuża żywotność smartfona.
Bateria również jest tematem kontrowersyjnym, ponieważ teraz modne są urządzenia cienkie i lekkie, takie w których nie ma miejsca na bardzo wytrzymałą baterię. Jeżeli zależy nam na długim użytkowaniu bez częstej konieczności ładowania, należy się przygotować na to, że takie urządzenie nie będzie „super-cienkie” ani ultralekkie.
Ekran jest bardzo ważny przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Bardziej niż na rozmiar ekranu powinno się zwracać uwagę na jego rozdzielczość, gdyż duży ekran z niską rozdzielczością, sprawi, że wyświetlany obraz może być niezbyt wyraźny, a czytanie dokumentów utrudnione. Ekran powinien być wykonany w technologii IPS i posiadać szerokie kąty widzenia, co pozwoli nam odczytywać wiadomości, trzymając smartfon pod różnym kątem, a obraz pozostanie czytelny również wtedy, gdy będziemy stać w pełnym słońcu.
Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami użytkownika, ponieważ w dzisiejszych czasach, smartfony są urządzeniami prywatnymi, do których zazwyczaj ma dostęp tylko właściciel. Smartfony to nie tylko telefony ale również aparaty, kamery, budziki, kalendarze w jednym urządzeniu. Już jakiś czas temu, bardziej adekwatnym określeniem dla smartfona stało się „urządzenie multimedialne” niż „telefon”.