openSUSE

2012-06-04 0 przez Pliki

openSUSE to dystrybucja GNU/Linuksa sponsorowana przez firmę Novell. Przeznaczona głównie na desktop dla przeciętnego użytkownika. Zawiera dopracowane graficzne narzędzie konfiguracyjne YaST. Jest bardzo prosta w instalacji i użytkowaniu.

openSUSE cechuje się bardzo dopracowanym pulpitem opartym na środowisku GNOME lub KDE. openSUSE słynie ze swojego wszechstronnego narzędzia — YaST. Jest to kluczowy komponent dystrybucji. Użytkownik ma z nim do czynienia już na etapie instalacji systemu — dzięki aplikacji YaST instalacja openSUSE jest łatwa nawet
dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z Linuksem. Nie zawiodą się również zaawansowani użytkownicy, którzy mogą skorzystać z trybu eksperta i dostosować wszystkie opcje instalacji do swoich potrzeb.

YaST służy również jako wszechstronne narzędzie konfiguracyjne, za pomocą którego można dostosować do własnych potrzeb praktycznie każdy aspekt systemu. Począwszy od zarządzania oprogramowaniem (dodawanie repozytoriów, instalowanie, aktualizowanie i usuwanie programów), poprzez administrację systemem (użytkownicy i ich prawa, uruchamiane serwisy, połączenia sieciowe itp.) a na konfiguracji sprzętu kończąc.