Google Chrome 79 do pobrania z nowym wyglądem

12 grudnia 2019 0 Pliki

Ukazała się nowa wersja przeglądarki Google Chrome 79 do pobrania ma nowy wygląd oraz zmieniono mechanizm automatycznego logowania w przeglądarce tuż po uwierzytelnieniu się w dowolnej usłudze Google. Chrome pozwala teraz korzystać z wbudowanego generatora haseł, szybciej tworzyć skróty oraz podawać wyniki wyszukiwania już podczas wprowadzania frazy w pasku adresu. Google Chrome 79 ostrzeże w sytuacji, gdy hasło zostało skradzione.

W nowej wersji przeglądarki Google wbudowane zostało narzędzie do sprawdzania bezpieczeństwa haseł, wstępna obsługa DNS Over HTTPS i wiele innych zmian.

Wprowadzono natywne blokowanie reklam na wybranych stronach – tych, które nie są zgodne z zasadami ustalonymi wcześniej przez Coalition for Better Ads.

Google Chrome automatycznie blokuje najbardziej irytujące reklamy, czyli takie, które automatycznie odtwarzają się z dźwiękiem. Filmy pozbawione dźwięku lub automatycznie wyciszone nie będą wstrzymywane.

Aktualizacja umożliwia również łatwe eksportowanie zapamiętanych haseł, udostępnia nowy mechanizm dla posiadaczy Windows, który ma ostrzegać ich po nagłym zamknięciu programu, jeśli zostało one wywołane przez oprogramowanie firm trzecich.

Wszystkie witryny korzystające z protokołu HTTP bez szyfrowania (Hypertext Transfer Protocol) będą oznaczane jako niebezpieczne.

Dodatkowo nowe poprawki wydajności i lepsza obsługa standardów wykorzystywanych w komunikacji internetowej. Obszar dodatków został przebudowany na Material Design.

Dostępna jest obsługa API ImageCapture, co ma dać wyższą jakość obrazu przechwytywanego przez przeglądarkę z kamery. Obsługa ImageCaputre pojawiła się także w Chrome w wersji przeznaczonej na Androida.

Do nowej wersji Chrome trafiło także kilka łatek bezpieczeństwa.

Najpopularniejsza przeglądarka jest jeszcze szybsza i stabilniejsza, autorzy już wcześniej zdecydowali, że koniec z Flashem. Domyślnie został włączony HTML5. Jest jeden wyjątek: strony internetowe w całości wykonane we Flashu, które są już raczej dziś rzadkością.

W tej wersji przeglądarki dodano wsparcie dla IndexedDB 2.0 oraz załatano wiele błędów związanych z bezpieczeństwem. Co ciekawe pojawiła się informacja, że  Google zamierza stworzyć własnego ad-blockera zarówno w przeglądarkowej jak i mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome.

Google Chrome 56 z włączonym HTML5

Google Chrome 79

W przypadku trafienia na taką stronę użytkownik jest proszony o potwierdzenie, czy na pewno chce otworzyć witrynę z Flash. We wszystkich pozostałych opcjach Flash będzie blokowany.

Google Chrome 79 wyświetli komunikat ostrzegający użytkowników przed stronami internetowymi zbierającymi nasze prywatne dane – takie jak numery kart kredytowych czy haseł – a nie obsługują bezpiecznego protokołu HTTPS, który odpowiada za szyfrowanie wypełnianych formularzy. Zobaczymy komunikat o treści Niezabezpieczona, pojawi się na samym początku paska adresu w przeglądarce.

Ważną zamianą jest podobnie jak wcześniej w Firefox wprowadzenie w Chrome  wsparcie dla plików multimedialnych FLAC oraz wsparcie dla Web Bluetooth API.

Przy okazji usunięto odnalezione luki bezpieczeństwa.  Pojawiły się nowe narzędzia dla deweloperów – wśród nowości znalazło się m. in. CSS Paint API oraz Server Timing API pozwalający w rozszerzony sposób zbadać wydajność konkretnej strony internetowej.

Co więcej dzięki redukcji wielkości kopca pamięci i parsowaniu w tle Chrome zmniejszy zapotrzebowanie na RAM – które powinno być odtąd nawet o połowę mniejsze.

Google Chrome ma wsparcie dla nowego kodeku wideo – AV1, który ma zastąpić dobrze znany i szeroko wykorzystywany VP9 oferując lepszą kompresję i jednocześnie – większe bezpieczeństwo.

Jeśli już używasz Chrom to przeglądarka samodzielnie się zaktualizuje, ale jeżeli jeszcze nie wypróbowałeś Google Chrome do przeglądania witryn internetowych możesz pobrać z naszej strony.