Nowy pasjans w Windows 10

13 kwietnia 2015 0 Pliki

Kultowy pasjans w systemie Windows doczekał się nowej wersji i prezentuje się bardzo dobrze. Pasjans znajduje się w Windows od wersji 3.0 z 1990 roku. Nowy pasjans możemy zobaczyć na zrzutach ekranowych opublikowanych przez serwis Neowin, gra znajduje się w Windows 10 build 10056, który niedawno został udostępniony do sieci. Także na chwilę obecną nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich, ale Microsoft raczej udostępni grę wraz z kolejną kompilacją Windows 10 Technical Preview, która powinna zostać wydana jeszcze w tym miesiącu.

pasjans-windows-10

Pasjans (z fr. patience “cierpliwość”) to gra karciana, zazwyczaj jednoosobowa. Rozgrywka odbywa się za pomocą jednej lub większej liczby talii kart[1]. Celem gry zazwyczaj jest ułożenie wszystkich kart według ustalonej wcześniej sekwencji.

Pasjans powstał w siedemnastowiecznej Francji i był rozrywką uprawianą głównie przez arystokrację. Na początku XIX wieku wraz z wojnami napoleońskimi rozprzestrzenił się na całą Europę, skąd w owym czasie powstało wiele odmian tzw. “pasjansów napoleońskich”. Gra była rozrywką dedykowaną dla osamotnionych graczy – stąd też w krajach anglojęzycznych pasjans nazywany był solitarie – samotnikiem.