Programowanie – jak nadążyć za nowymi trendami?

2017-12-20 0 przez Pliki

Praca programisty wymaga nieustanego trzymania ręki na pulsie. Śledzenie nowych trendów w programowaniu oraz poszerzanie swojej wiedzy, pozwoli stale rozwijać swoje umiejętności programowania i nie zostać w tyle za konkurencją. Poszukiwanie wiadomości o zapowiadanych aktualizacjach wersji oprogramowania, czy historii dotyczących rozwiązywanie trudnych problemów, sprawi, że z łatwiej sprostamy nadchodzącym wyzwaniom. Skąd czerpać rzetelną wiedzę z naszej branży? Źródeł tego typu informacji jest obecnie bardzo dużo, lecz musimy nauczyć się wybierać z nich te wartościowe, które będą dla nas przydatne.

Internetowe źródła rzetelnych informacji dla programistów.

Jednym z najlepszych źródeł w najświeższych informacji ze świata programowania są inni programiści! Świetnym źródłem informacji są social media. Obserwując innych programistów na Twitterze możemy dostać informacje o zapowiadanych zmianach w branży IT i poznać ich reakcje na najbardziej nurtujące pytania. Kolejnym dobrym źródłem nowości w tym social media, są specjalistyczne grupy na Facebooku, skupiające społeczności związane z pracą w konkretnym języku programowania, czy specjalizacji. Tego typu grupy są nie tylko dobrym źródłem informacji, ale mogą również znaleźć w niej wsparcie innych osób, które chętnie podzielą się swoją wiedzą z zakresu programowania, pomagając nam tym samym w rozwiązaniu nękających nas trudności w realizacji projektów. W zasobach internetu znajdziemy również specjalistyczne blogi i portale branżowe, ale Internet to nie wszystko.

Spotkania z innymi programistami

Jeśli zależy nam na rozwijaniu swojej wiedzy, ale również umacniania swojej pozycji na rynku pracy, warto czasami wstać od komputera i spotkać się też z innymi programistami. Jednym z miejsc gdzie natrafimy na informacje o nowościach z branży i poznamy innych programistów są konferencje. Wybierając się na konferencję nie starajmy się jednak wyłuskać tylko branżowej wiedzy, którą i tak możemy zdobyć online. Postawmy bardziej na interakcję ze innymi programistami. Nawiązując znajomości w branży, wymieniamy się doświadczeniami, poznamy styl pracy innych programistów i być może zainspirujemy się ich podejściem do programowania. Oprócz dużych konferencji IT, warto również spotykać się w węższym gronie, biorąc udział w spotkaniach, choćby w gronie najbliższych współpracowników. Na takich meet-upach nie tylko wymienimy się wiedzą, ale również zacieśnimy więzi z innymi programistami, podnosząc komfort pracy w zespole.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT