Zalety serwerów VPS

2018-04-19 0 przez Pliki

Dobry, wydajny hosting to podstawa bezproblemowego działania każdego serwisu internetowego. Dlatego warto przeanalizować różne opcje i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie hostingowe. Takim może okazać się serwer VPS.

Znani dostawcy zazwyczaj oferują zróżnicowane plany hostingowe i udostępniają wysokiej klasy serwery (np. firma Domeny.pl), dlatego nie ma problemu z dobraniem odpowiedniej opcji do potrzeb konkretnego serwisu internetowego. Nie ma również większego kłopotu ze zmianą hostingu, jeśli zmieniło się zapotrzebowanie danej witryny (np. zwiększył się ruch). Często dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się przejście na serwer VPS.

Serwery VPS – czym są?

VPS to skrót od angielskiego wyrażenia Virtual Private Server, które oznacza po prostu Wirtualny Serwer Prywatny. W rzeczywistości chodzi tutaj o wydzielenie części serwera na potrzeby konkretnego klienta, a więc mamy do czynienia z serwerem wirtualnym. To tak naprawdę możliwość skorzystania z wielu zalet serwera dedykowanego, ale bez ponoszenia wysokich kosztów. Oczywiście nie należy jednak utożsamiać serwera VPS z serwerem dedykowanym. W przypadku tego pierwszego podział zasobów zależy tak naprawdę od decyzji administratora. Część z nich to zasoby sprzętowe i do nich serwer VPS musi mieć zawsze dostęp, aby właściwie działać i spełniać swoje zadania. Jednak, gdy serwer, na którym znajduje się VPS, jest w danej chwili mniej obciążony, Wirtualny Serwer Prywatny może uzyskać dodatkowe zasoby.

Dlaczego warto zdecydować się na serwer VPS?

Korzystanie z serwera VPS to wiele korzyści. O jednej z nich już wspomnieliśmy. Można zyskać dostęp niemal do takich możliwości, jak przy serwerze dedykowanym (trzeba jednak pamiętać, że nie do wszystkich możliwości), a do tego można ograniczyć koszty w porównaniu do serwera dedykowanego. Na pewno serwer VPS jest lepszym rozwiązaniem niż klasyczny i najtańszy hosting współdzielony. Co prawda VPS to serwer wirtualny, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową, czego nie otrzyma się przy hostingu współdzielonym. Serwer VPS umożliwia pełną kontrolę nad aplikacjami i zasobami, do tego pozbywamy się niektórych ograniczeń hostingu współdzielonego (np. w obszarze uprawnień), można wykorzystywać własne oprogramowanie i uruchamiać nawet bardzo skomplikowane aplikacje.

Serwer VPS to dobre rozwiązanie dla tych serwisów, które odnotowują coraz większy ruch, ale nie są jeszcze bardzo dużymi witrynami. VPS jest wydajniejszy niż hosting współdzielony, a do tego pozwala na większą kontrolę nad działaniem strony internetowej.