Wdrożenie ERP krok po kroku
2015-10-30Systemy ERP znalazły swoje zastosowanie w wielu polskich firmach. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa znaczące korzyści, wynikające z zastosowania ERP w swojej organizacji. Jeśli jesteś ciekawy, czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w Twojej branży oraz, jak wygląda proces wdrażania ERP, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem.
Wybierz dobry system ERP
Wdrażanie systemów ERP, czyli zintegrowanych systemów informatycznych, które mają usprawnić zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie wymaga podjęcia określonych działań. Jest to proces skomplikowany i czasochłonny, ale zapewni Ci wymierne korzyści w przyszłości. Dlatego tak bardzo istotne jest, żebyś planując wprowadzenie tego rozwiązania w swojej firmie pamiętał o wyborze, jak najlepszych specjalistów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że proces przebiegnie sprawnie i bez przykrych niespodzianek, a zainstalowane systemy ERP będą Ci służyć na lata.
Program ERP w Twojej firmie – o tym nie zapomnij
Zanim systemy ERP zostaną wdrożone do przedsiębiorstwa, niezbędne jest dokładnie rozpoznanie potrzeb klienta. To w zależności od specyfiki danej firmy, różnych procesów w niej zachodzących dostosowywane są poszczególne elementy programu. Po wnikliwej analizie przedsiębiorstwa, ale także po rozmowie z kadrą zarządzającą, pracowników działów dostosowuje się listę gotowych do wprowadzenia modułów. Wybór modułów zależy od dokładnych potrzeb i wymagań przedsiębiorców i może obejmować zarówno obszary związane z księgowością czy sprzedażą. Bardzo często wprowadza się również wersję testową, prototyp systemu ERP, żeby sprawdzić, jak sprawdza się w przedsiębiorstwie oraz czy nie zawiera żadnych błędów lub pomyłek. Dopiero po tym etapie przychodzi czas na szkolenie pracowników, którzy mają pracować w systemie ERP, żeby ułatwić im obsługę programu.
ERP – czy warto?
Kiedy wszelkie niezbędne testy są już przeprowadzona, a pracownicy zapoznali się z nowym system pracy przychodzi etap ostatecznego wdrożenia ERP do przedsiębiorstwa. Dopiero późniejsze korzystanie z niego może wskazać wszelkie dodatkowe kwestie, które należy ewentualnie w systemie zmieniać. Większość przedsiębiorców twierdzi, że systemy ERP w ich firmach nie tylko znacznie ułatwiły zarządzanie, ale pozwoliły na znaczące zredukowanie kosztów a także podniesienie efektywności i wydajności pracy. Należy pamiętać, że decydując się na przeprowadzenie tego procesu najważniejszy jest wybór firmy wdrożeniowej. Niezwykle istotne jest, żeby w właściwy sposób przeanalizowała potrzeby przedsiębiorstwa, a także właściwie zidentyfikowała potrzebne zmiany. Na wielu stronach internatowych można przeczytać wszelkie niezbędne referencje, które pozwolą wybrać najlepszą firmę wdrożeniową i być pewnym, że system, który Ci polecają, na pewno nie zawiedzie.
Przed wdrozeniem najlepiej kazać przeprowadzić audyt ktory pokaze nie tylko ile syste przyniesie nam oszczednosci kasy czy czasu, ale przede wszystkim kiedy imwestycja sie zroci.