Wdrożenie ERP krok po kroku

2015-10-30 1 przez Pliki

Systemy ERP znalazły swoje zastosowanie w wielu polskich firmach. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa znaczące korzyści, wynikające z zastosowania ERP w swojej organizacji. Jeśli jesteś ciekawy, czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w Twojej branży oraz, jak wygląda proces wdrażania ERP, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem.

Wybierz dobry system ERP

Wdrażanie systemów ERP, czyli zintegrowanych systemów informatycznych, które mają usprawnić zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie wymaga podjęcia określonych działań. Jest to proces skomplikowany i czasochłonny, ale zapewni Ci wymierne korzyści w przyszłości. Dlatego tak bardzo istotne jest, żebyś planując wprowadzenie tego rozwiązania w swojej firmie pamiętał o wyborze, jak najlepszych specjalistów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że proces przebiegnie sprawnie i bez przykrych niespodzianek, a zainstalowane systemy ERP będą Ci służyć na lata.

23

Program ERP w Twojej firmie – o tym nie zapomnij

Zanim systemy ERP zostaną wdrożone do przedsiębiorstwa, niezbędne jest dokładnie rozpoznanie potrzeb klienta. To w zależności od specyfiki danej firmy, różnych procesów w niej zachodzących dostosowywane są poszczególne elementy programu. Po wnikliwej analizie przedsiębiorstwa, ale także po rozmowie z kadrą zarządzającą, pracowników działów dostosowuje się listę gotowych do wprowadzenia modułów. Wybór modułów zależy od dokładnych potrzeb i wymagań przedsiębiorców i może obejmować zarówno obszary związane z księgowością czy sprzedażą. Bardzo często wprowadza się również wersję testową, prototyp systemu ERP, żeby sprawdzić, jak sprawdza się w przedsiębiorstwie oraz czy nie zawiera żadnych błędów lub pomyłek. Dopiero po tym etapie przychodzi czas na szkolenie pracowników, którzy mają pracować w systemie ERP, żeby ułatwić im obsługę programu.

ERP – czy warto?

Kiedy wszelkie niezbędne testy są już przeprowadzona, a pracownicy zapoznali się z nowym system pracy przychodzi etap ostatecznego wdrożenia ERP do przedsiębiorstwa. Dopiero późniejsze korzystanie z niego może wskazać wszelkie dodatkowe kwestie, które należy ewentualnie w systemie zmieniać. Większość przedsiębiorców twierdzi, że systemy ERP w ich firmach nie tylko znacznie ułatwiły zarządzanie, ale pozwoliły na znaczące zredukowanie kosztów a także podniesienie efektywności i wydajności pracy. Należy pamiętać, że decydując się na przeprowadzenie tego procesu najważniejszy jest wybór firmy wdrożeniowej. Niezwykle istotne jest, żeby w właściwy sposób przeanalizowała potrzeby przedsiębiorstwa, a także właściwie zidentyfikowała potrzebne zmiany. Na wielu stronach internatowych  można przeczytać wszelkie niezbędne referencje, które pozwolą wybrać najlepszą firmę wdrożeniową i być pewnym, że system, który Ci polecają, na pewno nie zawiedzie.