Dobre hasło to twardy orzech do zgryzienia

2014-09-02 0 przez Pliki

Zbyt często użytkownicy uważają, że ich hasła są bezpieczne tylko dlatego, że używają alfanumerycznej kombinacji. Przesadnie ufamy szyfrowaniu internetowemu, które ma zapewnić bezpieczeństwo naszych danych. Jednak przypadki kradzieży haseł, które były źle zakodowane są ostatnio niepokojąco częste.

Heartbleed vulnerability podkreślają, że łatwo jest uzyskać dostęp do naszych haseł na zainfekowanych stronach internetowych, jak również mogą być odkryte na inne sposoby. Jednym słowem, żadne z regularnych słów nie będzie bezpiecznym hasłem.

Zrobisz dobrze, jeżeli przestaniesz używać prostych haseł, a zamiast tego wybierzesz jakieś silniejsze. Popularna firma tworząca antywirusy – Bitdefender wykazała w badaniu, że alarmująco wysoki procent użytkowników (75%) wykorzystuje te same hasła do skrzynki e-mail jak i do serwisów społecznościowych.

Login Box

To klasyczny błąd. Tylko w jaki sposób można utworzyć hasło, które będzie trudne do złamania, a zarazem łatwe do zapamiętania? Spróbuj kombinacji poniższych metod:

Twórz długie hasła

Jest to powód, dlaczego wiele stron internetowych wymaga aby utworzyć hasło, które będzie miało minimum 8 znaków. Mówiąc prosto, tworząc hasło o większej ilości liter, mamy większą ilość możliwych permutacji i kombinacji hasła. Dzięki temu o wiele trudniej hakerom jest złamać hasło dzięki algorytmowi brute force, żeby je odkodować potrzebują w to włożyć więcej wysiłku.

Zapominasz haseł, użyj zdań do tworzenia haseł

W ten sposób możesz łatwo utworzyć długie hasło. Zamiast używać konkretnego wyrazu, albo jego kombinacji, spróbuj stworzyć słowo, które tylko ty będziesz znał. Na przykład zamiast używać hasła typu John@123, spróbuj wymyślić jakieś zdanie, z którego użyjesz każdej pierwszej litery do utworzenia hasła. Dla dobra artykułu, wybraliśmy taki przykład: „John never gets angry with kids” jednak możesz użyć zdania jakiego tylko chcesz. Wiemy, że nie jest to najlepsze użycie języka, ale daje nam 6 różnych liter, co jest dobrym początkiem.

Z naszego przykładu, bazowym hasłem jest ”jngawk”. Jednak musimy zrobić tak, by hasło to było bardziej skomplikowane, ponieważ istnieje takie słowa jak „gawk”. Większość ataków brute force będzie mieć dostęp do słownika, w którym występują takie słowo i które można znaleźć w ciągu kilku minut. Pozostaje jedynie określenie jakie są dwa pozostałe znaki. Więc co można zrobić? Proste – użyć klawiatury.

Dodawanie specjalnych znaków i cyfr

Dodaj do swojego hasła cyfry i znaki specjalne pomiędzy literami. Jeżeli do naszego hasła jngawk dodamy numery oraz znaki specjalne, powiedzmy liczbę 8 i *. Powstanie nam nowe hasło J*g8awk. Teraz widzimy, że stało się ono tylko trochę bardziej skomplikowane. Jednak najtrudniejsza praca nie została jeszcze zrobiona. Jest to idealne rozwiązanie, żeby wybrać kombinację, która będzie odzwierciedlać twoją datę urodzenia, dzięki temu będzie ci łatwo przypomnieć sobie hasło.

Stosowanie znaków przestankowych

Znaki przestankowe mogą bardzo podwyższyć poziom skomplikowania hasła, choć nie wszystkie strony internetowe umożliwiają wykorzystywanie znaków specjalnych i interpunkcyjnych. W ramach wyjaśnienia i zaprezentowania tego rozwiązania dodamy średnik do naszego hasła: jng8aw;k

Efektywne wykorzystywanie wielkiej i małej litery

Możesz zmienić wielkość każdej litery w twoim haśle z małej na wielką. Będzie to utrudnieniem dla każdego, kto będzie chciał złamać hasło za pomocą zautomatyzowanych narzędzi. Tworzymy hasło bardziej skomplikowane dzięki użyciu dużych liter, nasze nowe hasło będzie brzmiało: jN*g8Aw;K i jest ono o wiele bardziej skomplikowane niż na początku.

Właśnie poznaliście prosty sposób na utworzenie skomplikowanego hasła, jednak to nie jest mądre, żeby używać tego samego hasła na różnych stronach internetowych. Możemy wypróbować kilku sztuczek z naszym hasłem, żeby móc zastosować je na innej stronie. Możemy do tego wykorzystać odwrócenie, dublowanie oraz inne zasady kapitalizacji.

Odwróć hasło

Sztuczką, która może sprawić, że twoje hasło będzie jeszcze trudniejsze do złamania jest jego odwrócenie i dodanie przyrostka albo przedrostka. Złamanie 15-znakowego hasła jest o wiele trudniejsze.

Tego nie trzeba przypominać, ale jako że to nie boli to powtórzę jeszcze raz: Hasło powinieneś zmieniać regularnie. Jest to najlepszy sposób, aby być o krok przed hakerami. Na tej stronie możesz sprawdzić jak wielkim geniuszem do tworzenia haseł jesteś i ile zajmie odkodowanie twojego hasła przy użyciu zwykłego komputera.

Jak wiele osób mówi, najsilniejsze hasło jest to, którego nie możesz zapamiętać. Wiele menadżerów haseł jest w stanie wygenerować silne hasło specjalnie dla ciebie. Jednym z takich programów jest RoboForm, jest to wieloplatformowe narządzie posiadające dodatek do przeglądarki, dzięki któremu możesz w łatwy sposób logować się na stronach internetowych bez konieczności pamiętania haseł. Może zalogować cię na stronę za pomocą jednego kliknięcia, przechowuje wszystkie hasła w zabezpieczonej bazie i odczytuje je kiedy są potrzebne. Może stworzyć losowy 16-literowy ciąg znaków, który może zostać użyty jako hasło. Dzięki temu narzędziu będziesz mógł w łatwy sposób logować się używając trudnych do złamania haseł.