Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło?

2013-11-14 0 przez Pliki

Nie od dziś wiadomo, że hasła są pierwszą podstawową formą ochrony i umożliwiają bezpieczny dostęp do najbardziej prywatnych informacji osobistych. Bez posiadania hasła, które będzie jak najbardziej  trudne do złamania, użytkownik stwarza dla siebie ogromne ryzyko oszustwa lub kradzieży tożsamości. Powinniśmy dbać o to, by nikt go nie poznał, tymczasem wiele, zdecydowanie za wiele osób stosuje najprostsze z możliwych kombinacji.

Oto lista najmniej bezpiecznych haseł, które są sprawdzane przez hakerów w pierwszej kolejności:

1. password

2. 123456

3. 12345678

4.hasło1

5. abc123

6. monkey

7. 1234567

8. hasło123

9. dragon

10. admin1

11.imię

 

Jak więc stworzyć silne hasło?

Siła hasła to stopień jego bezpieczeństwa. To połączenie cech takich jak złożoność oraz ilość  znajdujących się w nim znaków. Poniżej przedstawiamy kilka zadad, do których należy się odwołać podczas tworzenia dobrego, silnego hasła:

1. Długość hasła

Dobre hasło powinno zawierać od 8 do 15 znaków, tym samym zapewniamy sobie wyższy poziom bezpieczeństwa.

2. Stosowanie małych i dużych liter

Kombinacja małych i wielkich liter jest bardzo ważna, podczas tworzenia dobrego hasła.Jednak ciąg podobnych znaków jest  łatwiejszy do złamania.

3. Używanie cyfr i symboli

Korzystając z kombinacji cyfr i symboli (np. #%^&@) stwarza dodatkowe zwiększenia bezpieczeństwa i nieprzewidywalności hasła.

4.Rozmaitość

Nie stosuj tego samego hasła do różnych systemów. Każde hasło online powinno być odmienne od już istniejącego. Dobrym pomysłem jest do każdego hasła w różnych witrynach dodać skrót nazwy strony, do której się logujemy np. fb w przypadku serwisu Facebook. Dzięki temu hasła będą się od siebie różniły i będziemy bardziej zabezpieczeni, w przypadku włamania się do jakiegoś konta internetowego.

5. Patrz na jakie strony się logujesz

Posiadając arcy skomplikowane i bezpieczne hasło możemy  paść ofiarą Phishingu czyli wyłudzenia poufnych danych przez hakerów. Szczególnie obserwuj wszystkie strony internetowe , na których znajdują się formularze , a następnie kontroluj czy łącze jest bezpieczne i szyfrowane (adres powinien zaczynać się od „https://”).

6. Stosuj bezpłatne programy do szyfrowania i zapamiętywania haseł

W sieci znajduje się mnóstwo pomocnych programów do zaszyfrować hasła i zapamiętywania haseł. Jednym z lepszych aplikacji do tego celu jest całkowicie darmowy jest  KeePass

Na koniec warto zapamiętać, że im mocniejsze nasze hasło, tym większą mamy pewność, że nikt nie włamie się na nasze konta. Niezależnie czy to jest bank, czy tylko portal rozrywkowy, nikt nie chciałby chyba, aby ktoś grasował po nim bez naszej wiedzy.