Czy warto powierzyć przeglądarce swoje hasła?

14 listopada 2013 0 Pliki

Korzystając codziennie z kilku do kilkunastu haseł, nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać, w wyniku czego wykorzystujemy funkcję  „zapamiętywania” za nas hasła w przeglądarce. Czy aby napewno jest to dobry pomysł? Poniżej przedstawiamy 5 zasad bezpieczeństwa, w przypadku zapamiętywania haseł.

Większość popularnych przeglądarek na ogól posiada dobre zabezpieczenia chroniące przechowywane hasła, lecz tylko w ściśle określonych warunkach.

1.Bezpieczny komputer to bezpieczne hasło. Szczególnie ważną kwestią jest regularna aktualizacja systemu operacyjnego, przeglądarki, czy też programów zabezpieczających. Sprawdzaj na bieżąco, czy Twój komputer ma zapewnioną wysokie bezpieczeństwo i czy dostępne skłądniki posiadają aktualne poprawki, zanim zaczniemy przechowywać na nim jakiekolwiek hasła.

2. Wprowadź ograniczenia dostępu do Twojego komputera. Do zapamiętanego hasła w systemie mają również dostęp inni użytkownicy korzystający z naszego komputera. Pamiętaj o wylogowaniu lub zablokowaniu komputera, zanim od niego odejdziesz.

3. Zaszyfruj dysk niczym osobisty sejf. Szyfrowanie danych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i zapewnia, że nikt nie będzie w stanie ich odczytać w postaci zwykłego tekstu. Zaszyfrowane pliki są zwykle dla osób trzecich bezużyteczne. Zastosowanie odpowiednich narzędzi zabezpieczających gwarantuje bowiem, że szyfru nie da się praktycznie złamać.

4. Aktywuj i używaj hasła głównego. Warto skorzystać z opcji ustawienia hasła głównego, które używane jest do ochrony przechowywanych haseł. Jednak utworzone hasło musi być jak bajbardziej bezpieczne ( długie i skomplikowane dla innych, łatwe do zapamiętania dla nas). Uważaj! W systuacji gdy je zapomnisz odzyskanie zapamiętanych haseł będzie niemożliwe.

5. Stwórz kopię zapasową komputera. Jeśli posiadamy hasła w komputerze, w przypadku ich utracenia spowodowane awarią ssytemu zostaną usunięte. Warto stworzyć kopię zapasową zasobu komputera i wykonywać ją regularnie.

Powyższe zasady zapewniają bezpieczeństwo dla przechowanych haseł na komputerze.