Drukarka laserowa a atramentowa różnice

2016-08-16 0 przez Pliki

O ile dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że komputer po prostu trzeba mieć, to wątpliwości budzą już dodatkowe komputerowe sprzęty, które zwiększają tylko możliwości i komfort korzystania z najnowszych zdobyczy błyskawicznie rozwijających się technologii.

Warto zastanowić się więc czy nie zainwestować dodatkowo w zestaw dobrej klasy głośników, nowoczesny modem, pamięć zewnętrzną czy wreszcie urządzenie do drukowania.

Chociaż coraz większą popularnością cieszą się obecnie dokumenty w formie elektronicznej, to w wielu sytuacjach wciąż jednak nie można obejść się bez długopisu i kartki papieru. Tak samo niezastąpione bywają też komputerowe wydruki, które składać trzeba w urzędach, pracy czy kolekcjonować na własne potrzeby. Chociaż te pojedyncze pisma z powodzeniem można wydrukować w jednym z licznych punktów drukujących, to jednak warto zastanowić się, czy zakup drukarki nie będzie lepszym rozwiązaniem.

drukarka-atramentowa

Drukarka to niezastąpione urządzenie, jeśli:

– prowadzi się działalność gospodarczą

– przyjmuje się wiele dodatkowych zleceń w oparciu o umowę zlecenie czy o dzieło

– studiuje się i praktycznie każdego dnia drukuje się materiały, referaty czy kolejne rozdziały pracy dyplomowej.

W takich wypadkach warto już zastanowić się nie nad tym czy warto mieć drukarkę, lecz nad tym, jaki jej rodzaj i model wybrać. Tradycyjne drukarki atramentowe są coraz tańsze, ale czasami dobrze jest spojrzeć na zakup długoterminowo. Sama drukarka nie jest droga, ale już komplet tuszów może być od niej kilka razy droższy. W dodatku nie jest wydajna, a druk, chociaż coraz lepszy, co pozostawia wiele do życzenia.

Typowe słabe strony tradycyjnego wydruku:

– kolory blakną

– wydruk nie jest wodoodporny

Takie problemu nie ma już natomiast przy drukarce laserowej. Obecnie można zdecydować się już na jeden z dwóch jej typów. Tańszym i wydajnym rozwiązaniem jest drukarka laserowa monochromatyczna, która drukuje tylko w odcieniach szarości. Droższa od niej drukarka kolorowa kosztuje więcej, ale za to zapewnia doskonałej jakości wydruki, a raz zakupione kartridże wystarczają na bardzo długo.

Drukarki laserowe tylko początkowo się drogie. Jeśli przeliczyć koszt wydruku jednego arkusza, szybko okazać się może, że to właśnie drukarka laserowa jest tańsza w eksploatacji.

Sekret drukarek laserowych tkwi w specjalnej technice druku. Nie dość, że toner nie jest płynem lecz bardzo wydajnym proszkiem, to na dodatek samo przenoszenie obrazu za papier z pomocą specjalnego lasera przebiega znacznie szybciej. Jeśli więc często drukuje się duże ilości dokumentów, warto poważnie zastanowić się właśnie nad zakupem drukarki laserowej.

Klasyczna, monochromatyczna drukarka laserowa to najlepsze rozwiązanie dla:

– studentów

– właścicieli małych lub średnich firm

– dużych biur, w których drukuje się praktycznie każdego dnia.

Jeśli jej zakup jest jednak za dużym wydatkiem, nie warto mimo wszystko zupełnie niepotrzebnie inwestować w tańszą drukarkę atramentową. Zamiast tego lepiej jest się rozejrzeć na popularnych serwisach aukcyjnych i zdecydować się na drukarkę używaną, ale za to od dobrego producenta. Warto też polować na promocje cenowe. W wielu sklepach atrakcyjne przeceny zdarzają się co kilka miesięcy.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy pomocy sklepu Magusz.com.pl – tusze to tonerów i drukarek, sprzęt komputerowy.