Komputer osobisty pod stałą opieką specjalisty, czyli dlaczego warto korzystać z serwisów komputerowych?

2016-06-24 0 przez Pliki

Każdy użytkownik peceta lub laptopa życzyłby sobie, aby sprzęt przez długie lata działał tak samo sprawnie i wydajnie, jak na początku jego eksploatacji. Rzeczywistość często bywa jednak inna – pojawiają się zakłócenia funkcjonowania systemu oraz awarie skutkujące koniecznością wymiany podzespołów. Wielekroć wynikają one z błędnego działania samych użytkowników. Tymczasem stała współpraca z zaufanym serwisem mogłaby oszczędzić nam niepotrzebnych kłopotów z komputerem…

IT-Service

Jak zwiększyć żywotność komputera?

Komputer to tylko maszyna i jak każda maszyna z czasem ulega stopniowemu zużyciu. Proces ten można jednak opóźnić przestrzegając trzech prostych zasad – odpowiedzialnie eksploatując sprzęt na co dzień, od czasu do czasu dokonując przeglądów oraz serwisując komputer w profesjonalnym punkcie zawsze, kiedy odmówi nam posłuszeństwa. Nie warto natomiast samodzielnie bawić się w informatyka.

Niestety wielu osobom wydaje się, że wystarczy mieć podstawową wiedzę o sprzęcie komputerowym, aby spokojnie rozprawić się z usterkami lub wymienić części. Jednakże takie amatorskie działania niejednokrotnie skutkują brakiem jakichkolwiek rezultatów albo co gorsza – nasileniem awarii lub uszkodzeniem kolejnych części. Komputer to delikatna maszyna złożona z wielu współdziałających układów, przy czym awaria jednej części może pociągnąć za sobą awarię innych. W przypadku większości usterek konieczna jest więc interwencja osoby dysponującej odpowiednią wiedzą i narzędziami. Oto kilka powszechnie pojawiających się komputerowych awarii, których lepiej nie naprawiać samemu:

Wymiana układu grafiki

Karta graficzna to część, która szczególnie wśród „namiętnych graczy” często ulega wymianom. Jeśli posiadany dotychczas układ grafiki nie spełnia naszych oczekiwań, najczęściej kupujemy kartę o lepszych parametrach w internecie, po czym chcemy zamontować ją sami. Takie rozwiązanie wydaje nam się tańsze i mniej czasochłonne niż oddanie komputera do serwisu. Niekoniecznie jednak musi to być opcja tańsza, zwłaszcza gdy kompletnie nie znamy się na komputerach – jeśli przy próbie wymiany karty coś pójdzie nie tak, możemy ją trwale uszkodzić, a co więcej – uszkodzić całą płytę główną (np. jeśli dojdzie do zwarcia). Łatwo przeliczyć sobie koszt takiego niefortunnego działania. Dobór karty graficznej łączy się również z doborem odpowiednio mocnego zasilacza. Słabej jakości lub posiadający zbyt małą wydajność prądową zasilacz może nie wytrzymać przeciążenia i odwdzięczyć się przebiciami, spięciami, spaleniem komponentów.

Warto również pamiętać, że wymieniając kartę graficzną na nową, musi być ona dobrze dopasowana do płyty głównej i procesora. Samodzielny dobór optymalnej karty dla laika może być trudny, lepiej skorzystać w takim wypadku z pomocy profesjonalistów, którzy doradzą nam, na jaki układ graficzny postawić, aby z jednej strony idealnie współdziałał z innymi podzespołami komputera, a z drugiej, aby dawał nam wrażenia wizualne, jakich oczekujemy.

W przypadku laptopów sytuacja z kartami graficznymi jest jeszcze bardziej skomplikowana. Ich wymiana jest przeważnie niemożliwa z uwagi na zintegrowanie z płytą główną. Wymiana samego procesora graficznego jest zaś bardzo wymagającą czynnością, nie do zrealizowania w warunkach domowych. Bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi bardzo łatwo o zwarcie, przerwanie ważnych ścieżek, w efekcie – uszkodzenie całej płyty głównej.

Utrata danych

Usterka fizyczna, błędy logiczne dysku, awaria zasilania, atak hakerów, przypadkowe usunięcie plików – oto najczęstsze przyczyny utraty danych w komputerze. W sytuacji, kiedy zależy nam na odzyskaniu ważnych dokumentów lub innych plików, nie powinniśmy ryzykować samodzielnymi próbami napraw. Poprzez nasze nieopatrzne działanie struktura plików w komputerze może zostać trwale zmieniona, na skutek czego nie odzyskamy danych w dawnym kształcie. Przywracanie danych to skomplikowana procedura, którą da się przeprowadzić tylko z zastosowaniem profesjonalnych instrumentów informatycznych. Wizyta w serwisie w przypadku tego rodzaju awarii wydaje się zatem nieodzowna.

Awaria pamięci RAM

Kiedy z wnętrza komputera wydobywa się krótki „pisk” powtórzony kilka razy, jest to symptom awarii pamięci RAM. Właściwe odczytanie owych dźwięków oraz zdiagnozowanie problemu jest możliwe tylko przy zastosowaniu odpowiednich metod analitycznych. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z takimi charakterystycznymi piskami, warto udać się zatem do serwisu. Inne objawy uszkodzenia RAMU to: niebieski ekran, samoczynne resetowanie się komputera, problem z włączaniem i wyłączaniem  komputera, częste zawieszanie się systemu.

Jeśli nie znamy się na komputerach, lepiej nie ryzykować samodzielną wymianą kości RAM. Pamiętajmy, że wiąże się to z ryzykiem przeniesienia ładunku elektrostatycznego, złego doboru pamięci (niezgodne z płytą główną częstotliwości taktowania, różne parametry CL) lub fizycznego uszkodzenia pamięci lub gniazd (szczególnie w laptopach).

Przegrzewanie się komputera

Jeśli program monitorujący temperaturę podzespołów komputera wskazuje zdecydowanie wyższe liczby, niż powinien oraz opcjonalnie występują takie objawy, jak: samoczynne wyłączanie się i restartowanie komputera, niestabilność pracy systemu, zakłócenia na ekranie, nie powinniśmy bagatelizować tych oznak. Ciągłe przegrzewanie się komponentów podczas pracy komputera może niestety doprowadzić do ich uszkodzenia. Problem ze zbyt wysoką temperaturą podzespołów jest tym bardziej złożony, że może mieć wiele różnych, często niełatwych do zdiagnozowania przyczyn.

Przegrzewanie się komputera najczęściej niwelowane jest poprzez: wymianę past i termopadów, usuwanie kurzu, wymianę lub naprawę radiatorów, heat-pipe’ów i wiatraków, etc. Te z pozoru proste zabiegi tak naprawdę wymagają dużej precyzji i obeznania. Nieumiejętne rozprowadzenie pasty, zły dobór pasty i termopadów, niedokładne przymocowanie radiatorów i wiatraków, za luźne połączenie i złe usytuowanie przewodów, fizyczne usterki części wynikające z nieprecyzyjnej manipulacji przyrządami – wszystkie te działania mogą być dla komputera zabójcze w skutkach, dlatego lepiej oddać tego typu konserwację w ręce fachowców.

Awaria zasilacza

Zasilacze są niestety dość awaryjne, przy czym głównym objawem tego typu usterek jest problem z uruchomieniem komputera. Co prawda zasilacze w pecetach są dość duże i wydawać by się mogło – nietrudne w naprawie, i tak nie warto przystępować do tej czynności samemu bez posiadania wiedzy z zakresu elektroniki. Nawet jeśli chodzi o wymianę bezpiecznika czy tym podobne „kosmetyczne sprawy”. Amatorskie próby naprawy zasilacza mogą skutkować niebezpiecznym zwarciem i pociągnąć za sobą awarię lub całkowite spalenie się komponentów. W laptopach naprawa zasilacza to znacznie bardziej skomplikowana kwestia. Jest to element niewielkich rozmiarów, posiadający dwustronne płytki PCB, których naprawa wymaga nie tylko zaawansowanej wiedzy i narzędzi, ale i bardzo solidnej i wprawnej ręki.

Komputer pod bacznym okiem fachowców

Serwisowanie komputera w profesjonalnym punkcie niesie za sobą zarówno korzyści praktyczne, jak i ekonomiczne. Wykonywane raz na jakiś czas profilaktyczne zabiegi konserwacyjne, takie jak testowanie podzespołów pod względem wydajności i szybkości pracy oraz fizyczne sprawdzenie poszczególnych komponentów, zapewnią naszemu komputerowi sprawne działanie przez długi czas. Takie cykliczne przeglądy komputera wykonywane przez fachowców są również wskazane z uwagi na możliwość odpowiednio wczesnego „wyłapania” usterki, która w dłuższym okresie mogłaby narastać i powodować gorsze uszkodzenia.

W przypadku wystąpienia awarii samodzielne próby naprawy zawsze łączą się z dużym ryzykiem zaistnienia bardziej skomplikowanych uszkodzeń, a co za tym idzie – wysokimi kosztami. Dużo tańszym i prostszym rozwiązaniem jest naprawa w specjalistycznym punkcie. Przy okazji oszczędności pieniędzy, oszczędzimy również własny czas i nerwy.  Ponadto ponieważ serwisanci to osoby z bogatym doświadczeniem, na co dzień wykonujący dziesiątki informatycznych zleceń, możemy mieć pewność właściwie postawionej diagnozy i sprawnego wykonania usługi.

Wszystkie usługi związane z diagnozą i naprawą usterek wykona dla Państwa serwis komputerowy Mastermedia – mastermedia.lublin.pl