Edubuntu

2013-02-16 0 przez Pliki

Edubuntu to dystrybucja Linuksa przeznaczona do użycia podczas zajęć szkolnych. Jest to gałąź dystrybucji Ubuntu z preinstalowanym oprogramowaniem Linux Terminal Server Project oraz szeregiem innych aplikacji użytkowych i edukacyjnych: GCompris, KDE Edutainment Suite, Tux4Kids, Schooltool Calendar i OpenOffice.org.

Edubuntu było tworzone przy współpracy z nauczycielami i inżynierami z całego świata. Celem dystrybucji jest aby nauczyciel – z niewielką wiedzą i umiejętnościami technicznymi – mógł urządzić laboratorium komputerowe albo środowisko nauczania przez Internet w mniej niż godzinę, po czym łatwo administrować całym projektem bez szczegółowej wiedzy nt. systemu Linux.

Najważniejsze cechy osiągnięte przy projektowaniu Edubuntu to:

  •     scentralizowane zarządzanie konfiguracją, kontami użytkowników (uczniów), zadaniami oraz łatwość pracy zespołowej w klasie
  •     zebranie razem najlepszego zestawu wolnego oprogramowania oraz edukacyjnych materiałów w formie elektronicznej.

Dystrybucja Edubuntu korzysta z Ubuntu jako bazy systemu operacyjnego i „cienkiego klienta” Linux Terminal Server Project, jak również zawiera aplikacje odpowiednie do nauki uczniów w wieku 6-18 lat. Poprzez niewielkie wymagania co do platformy komputerowej pozwala wykorzystać istniejące pracownie ze starszymi maszynami lub zakupić tańsze, mniej wydajne komputery.

Według oficjalnej witryny „Edubuntu zawiera najlepsze tłumaczenia językowe i dostępność składników, jakie oferuje społeczeństwo Wolnego Oprogramowania, co pozwala na użycie systemu przez największą liczbę ludzi jak to możliwe”. Dystrybucja Edubuntu jest darmowa i nigdy nie będzie obciążona kosztami zakupu.