Jak rozpocząć tajną konwersację w Facebook Messengerze

2019-11-29 0 przez Pliki

Jeśli szukasz sposobów na zabezpieczenie i szyfrowanie rozmów ze swoimi znajomymi na Messengerze, jesteś w odpowiednim miejscu.

W tym artykule pokażemy ci nową opcję szyfrowania konwersacji w aplikacji Facebook Messenger, ale zanim do tego przejdziemy, czy wiesz dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie swoich rozmów?

Nasza prywatność w sieci jest zagrożona nie tylko ze strony reklamodawców i hakerów, ale także ze strony rządu. Często dowiadujemy się o wirusach i włamaniach na Facebooka. Całkiem niedawno wyszło na jaw, że znany portal Yahoo stworzył narzędzie do skanowania wszystkich wiadomości e-mail swoich użytkowników i udostępnił do wykorzystania przez służby rządowe.

Aby chronić swoje prywatne życie w sieci, potrzebujesz bezpiecznego szyfrowania, dzięki któremu możesz wysyłać i otrzymywać wiadomości w taki sposób, że nikt, nawet służby z pozwoleniem, hakerzy, ani Facebook, nie będą mogli ich przeczytać.

W zeszłym roku WhatsApp został największą szyfrowaną platformą komunikacji, wprowadzając dodatkową warstwę zabezpieczeń dla milionów swoich użytkowników, a teraz dołącza do niego Facebook, uruchamiając opcję szyfrowania tajnych konwersacji dla 900 milionów użytkowników Messengera.

W przeciwieństwie jednak do WhatsAppa, Facebook Messenger udostępnia szyfrowanie czatu opcjonalnie – co oznacza, że samemu trzeba zadbać, aby aktywować opcję.

Jak uruchomić tajne rozmowy w Messengerze:

  • Otwórz aplikację Facebook Messenger na smartfonie
  • Przejdź do wybranej rozmowy
  • Kliknij w ikonkę informacji w prawym górnym rogu ekranu
  • Wybierz „tajna konwersacja”

To wszystko. Gotowe!

Pamiętajcie jednak, że tajne konwersacje nie są jeszcze dostępne dla wszystkich.

szyfrowane-rozmowy-messenger

Od tego momentu, wszystkie rozmowy z wybranym znajomym będą szyfrowane i nikt nieupoważniony nie będzie mógł ich przeczytać, ani przechwycić.

Dodatkowo, w tajnych konwersacjach możemy ustawić czas wygaśnięcia, po jakim wiadomości zostaną automatycznie usunięte.

Opcja tajnych konwersacji w Messengerze bazuje na Signal protocol – tym samym protokole szyfrowania, z którego korzysta aplikacja Google Allo, oraz Whatsapp, a rozwijany jest przez Open Whisper Systems.

Warto zauważyć, że nie ma możliwości wysyłania animowanych gifów, dzielenia się filmikami, czy robienia przelewów pieniężnych w tajnych konwersacjach – te opcje nie są dostępne.

Facebook uruchomił tajne konwersacje już kilka miesięcy temu, ale dopiero ostatnio udostępnił tę opcję dla większości użytkowników Messengera.

Signal Private Messenger – jeszcze bezpieczniejszy niż szyfrowanie

Pełne szyfrowanie wiadomości nie oznacza niestety, że ślady po naszej aktywności w sieci są całkowicie niedostępne dla agencji szpiegowskich. Dzieje się tak, ponieważ Facebook wciąż przechowuje metadane o połączeniach i wiadomościach, które mogą wyjawiać pewne dane osobiste, takie jak daty i długość połączenia, oraz numery uczestników.

Według prawa, dane te muszą zostać przekazane rządowi w każdej podejrzanej sytuacji.

Przykładem jest tutaj ostatnia afera z aplikacją Apple iMessenger, kiedy to zostało ujawnione, że firma przechowuje mnóstwo informacji o teoretycznie szyfrowanych wiadomościach, które pozwalają na uzyskanie informacji o naszych kontaktach i lokalizacjach, a nawet udostępnia te dane zmuszona wyrokami sądu.

Jeśli jesteś bardziej świadomym użytkownikiem i zależy ci na prywatności, polecamy aplikację open source Signal, która uważana jest za najbezpieczniejszą szyfrowaną aplikację do komunikacji, ponieważ przechowuje absolutne minimum informacji o swoich użytkownikach.

Kiedy Open Whisper Systems, twórcy aplikacji, otrzymali wezwanie sądowe do ujawnienia informacji o dwóch użytkownikach, jedyne co byli w stanie udostępnić to data utworzenia konta, oraz data ostatniego logowania na serwery aplikacji.