Jak wybrać najlepszy hosting dla WordPressa?

2018-03-30 0 przez Pliki

Tworząc w pełni profesjonalną stronę internetową niezależnie od tego, czy jest to zwykła wizytówka, czy też sklep internetowy, nie wolno pominąć kwestii jej hostingu. Trudno stwierdzić, że istnieje coś takiego, jak najlepszy hosting na rynku, ale na pewno warto przywołać parametry, na które warto zwrócić uwagę, tworząc stronę opartą o WordPressa, notabene najpopularniejszego Systemu Zarządzania Treścią (CMS).

Rodzaje kont hostingowych

W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do rodzaju kont hostingowych. Podstawowy podział dotyczy tutaj wyróżnienia serwera dedykowanego, hostingu współdzielonego, VPS oraz rozwiązań hybrydowych.

* serwer dedykowany

Serwer dedykowany to rozwiązanie, na które decydują się przede wszystkim właściciele dużych sklepów internetowych. Również ze względu na wysokie koszta. Cena wynajęcia takiego serwera to co najmniej 200 zł miesięcznie, choć nie jest to jedyny wydatek. Komputerowy laik dodatkowo zapłacić będzie musiał za panel obsługi czy nawet wynajęcie administratora. Minusem jest również samodzielna konfiguracja samego konta i zabezpieczenie np. przed atakami hakerów. Osoby początkujące o niewielkim doświadczeniu mogą mieć z takim kontem spore problemy.

* hosting współdzielony

Hosting współdzielony to znacznie tańsze rozwiązanie. W tym przypadku parametry konta hostingowego dzielone są na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt różnych stron. W zależności od dostawcy i samego pakietu koszt takiego hostingu kształtuje się od 10 do 100 zł miesięcznie. Zauważmy, że Klient ma tu ograniczone możliwości, ale panel często wystarczy do tego, aby sprawnie zarządzać kontem. Nawet w sytuacji, kiedy jego stopień zaznajomienia z informatyką jest wątły.

* VPS

Virtual Private Server, a więc VPS to usługa pośrednia polegająca na stworzeniu serwera wirtualnego. Klient ma tutaj dostęp do systemu operacyjnego oraz usług zawartych w serwisie dedykowanym. Podobnie jak w hostingu współdzielonym konto takie dzielone jest na kilka oddzielnych usług.

* rozwiązanie hybrydowe

Rozwiązanie hybrydowe to m.in. połączenie konta VPS z prostą administracją. Na VPS-ie znajduje się tu panel do zarządzania kontem. Jest to konto wirtualne, które należy dobrze zabezpieczyć oraz aktualizować.

Najważniejsze parametry konta hostingowego

Rodzaj konta to nie wszystko. Liczą się również jego najważniejsze parametry. Tutaj uwagę zwrócić należy m.in. na:

* parametry procesora ważne w kontekście wykonywanych operacji
* przestrzeń dyskową jako pamięć roboczą dla działań na stronie
* pamięć RAM na pliki i bazę danych
* łącze internetowe niezbędne do łączenia się ze sklepem
* oprogramowanie zainstalowanego serwera PHP

Wybór dostawcy hostingowego

Ważny jest też sam wybór dostawcy hostingu. Warto zastanowić się tu nad komplementarnością usług – mówią specjaliści z Wer.pl. Oznacza to tylko tyle, że hosting warto mieć w tej samej firmie, w której wykupuje się również domenę. Nie tylko ze względu na połączenie usług i niższą cenę. Przede wszystkim w związku z wprowadzaniem ewentualnych zmian. To samo tyczy się zresztą wszelkich certyfikatów bezpieczeństwa – dodają.

Bez wątpienia liczą się także znalezione na temat danej firmy opinie. Obecnie wszystkie opinie na temat danego dostawcy znajdowane są przez internet To logiczne, aczkolwiek warto do niektórych z takich opinii mieć dystans. Dużo o usługach danej firmy dadzą też opinie rzeczywistych Klientów na Facebooku czy innych tym podobnych portalach.