Kierownik Projektu w branży IT mózg operacji

2016-06-20 0 przez Pliki

Od kilku lat rynek pracy stale poszukuje wszelakiej maści specjalistów IT. Rozwój technologiczny oraz stale rosnąca popularność wszelakiej maści systemów informatycznych oraz internetu napędza podaż na pracowników IT.

Ciągłe zmiany i rozwój technologi, a także oczekiwań klientów stwarza rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane projekty informatyczne. Boom na informatyków spowodował wysyp nowych specjalistycznych stanowisk: fron-end developer, back-end-developer, programista C#, programista C++ etc. By jednak postał zaawansowany projekt informatyczny potrzebny jest mózg operacji – Kierownik Projektu IT.

Data Mining, Big Data, IT-Sicherheit

Realizacja projektu nie zależy wyłącznie od zespołu programistów. Gdy klient przychodzi z konkretnym zadaniem kierownik projektu wraz z zespołem projektowym, w skład którego skład wchodzi część zespołu IT m.in. starszy programista i back-end developer, projektuje niezbędne funkcjonalności i ich wykonanie. Kierownik bacznie czuwa nad realizacją całości. Wiele projektów pozbawionych opieki kierownika realizuje się w myśl „by działało”, czego efektem jest mało zadowalający efekt końcowy. Kierownik Projektu czuwa nad poszczególnymi etapami. Często w trakcie realizacji zadania pojawiają się nowe, przydatne funkcjonalności. Do zadań kierownika projektu należy ocena pojawiających się możliwości i decyzja o ich wdrożeniu. Przy dużych projektach oddawanych etapami kierownik projektu jest niezastąpiony. Jest pośrednikiem między klientem a działem IT. Oczekiwania i życzenia pracodawcy przekłada na zadania i funkcjonalności do wykonania, rozdziela zadania, nadzoruje ich wykonanie oraz raportuje efekty. Duże projekty często napotykają dodatkowe, nieplanowane trudności, które wiążą się z potrzebą ekstra budżetu. Do roli kierownika projektu należy zdobycie pieniędzy u klienta. Analiza, raporty oraz prezentacje efektów to codzienność kierownika projektu.

Kierownik Projektu IT to nie tylko mózg całej operacji. To najwyższej klasy mediator. Od jego talentu perswazji i prezentacji zależy powodzenie realizacji powierzonego zadania oraz zadowolenie klienta.