Windows 8

2012-06-04 0 przez Pliki

Windows 8 to następca systemu operacyjnego Windows 7, stworzonego przez firmę Microsoft. Microsoft zmienił również logo Windows aby było zgodne z nowym środowiskiem graficznym. W systemie głównym interfejsem jest Modern UI (wcześniej znany pod nazwą Metro UI) z zupełnie nowym podsystemem aplikacji zwanym AppX. Programy dla interfejsu Modern UI można nabyć w nowo utworzonym sklepie Windows Store na wzór Mac App Store czy Google Play. Tryb pulpitu znany z poprzednich wersji Windows jest osobną aplikacją. Menu Start zostało zastąpione przez ekran Start z przypiętymi programami w formie kafelków[. W finalnej wersji tego systemu został usunięty efekt przeźroczystości interfejsu Aero. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku

Nowa odsłona najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego oferuje: nowy interfejs użytkownika oraz szeroką gamę aplikacji ze sklepu Windows Store. Obecnie na rynku jest ponad 1000 urządzeń certyfikowanych do działania na systemie Windows 8.
System dostępny jest w ponad 140 krajach, został przetłumaczony na 37 wersji językowych. Wersję trial (90 dni) można pobrać ze strony producenta.
Windows 8 będzie dostępny w tradycyjnych kanałach sprzedaży w dwóch wersjach: Windows 8 i Windows 8 Pro. Wersja biznesowa – Windows 8 Enterprise – oferuje natomiast nowe funkcje zwiększające produktywność, takie jak Windows To Go, DirectAccess i BranchCache, a także ulepszone, kompleksowe zabezpieczenia wyposażone w dodatkowe funkcje jak BitLocker czy AppLocker. W tym samym dniu swoją premierę ma także Windows RT, nowy członek rodziny Windows, stworzony z myślą o urządzeniach opartych na architekturze ARM.

Wymagania systemowe nowego systemu Windows 8 to komputer z procesorem 1 GHz, 1 GB (32-bit) lub 2 GB (64-bit) pamięci RAM, 16 GB (32-bit) lub 20 GB (64-bit) wolnego miejsca na dysku oraz kartę graficzną zgodną z DirectX 9.