Wymiana walut – tradycyjnie czy online?

2018-01-05 1 przez Pliki

Stoisz właśnie przed wyborem sposobu wymiany waluty? Masz do wyboru tradycyjne metody, takie jak transakcja w stacjonarnym kantorze lub banku. Możesz również dokonać tego za pośrednictwem Internetu – korzystając z serwisów wymiany społecznościowej. Przeczytaj poniższy artykuł, dzięki czemu dowiesz się, które rozwiązanie okaże się dla Ciebie najkorzystniejsze. Rozważymy zarówno kwestię finansową, bezpieczeństwo, jak i czas potrzebny na przeprowadzenie operacji finansowej.

W bankach i zwykłych kantorach zapłacisz więcej

Kiedy wymieniasz pieniądze, zapewne w pierwszej kolejności zależy Ci na tym, aby dokonać tego po możliwie jak najatrakcyjniejszym kursie. Niestety w przypadku tradycyjnych sposobów jest o to bardzo trudno. Banki oraz kantory oferują stawki obarczone spreadem – różnicą pomiędzy kursem sprzedaży oraz kupna waluty. Rozbieżności te będą uwzględniały aktualne wytyczne podawane przez NBP oraz wysoką prowizję, która stanowi zysk dla instytucji realizującej proces wymiany.

Warto również uważać, aby nie narazić się na wysokie opłaty wynikające z przewalutowania. Sytuacja taka wystąpi wówczas, gdy zdecydujesz się na płatność bezgotówkową kartą na rzecz zagranicznego podmiotu lub wypłacisz pieniądze z bankomatu poza krajem. Zanim więc wyjedziesz na urlop czy do pracy zagranicznej, koniecznie wcześniej wymień pieniądze.

Wymieniaj walutę bez spreadu – to możliwe!

Na szczęście tylko od Ciebie samego zależy, w jaki sposób dokonasz transakcji. Nawet jeżeli spłacasz kredyt bankowy, nikt nie może Cię zmusić do spłaty rat na niekorzystnych warunkach. Możesz regulować je samodzielnie – dokładnie w tej samej walucie, w jakiej zaciągnąłeś kredyt. Zyskasz najwięcej, jeżeli skorzystasz z oferty społecznościowych serwisów wymiany walut. Są to platformy elektroniczne, które pozwalają zarejestrowanym użytkownikom dokonywać między sobą transakcji bez pośredników oraz zwolnionych ze spreadu.

Aby kupić lub sprzedać walutę, należy zasilić swój elektroniczny portfel, złożyć ofertę na samodzielnie zdefiniowanych warunkach, a następnie poczekać na kontrofertę. Może się okazać, że inny użytkownik już wcześniej zadeklarował chęć wymiany po kursach, jakie zaproponowałeś. W takim przypadku zostanie Ci automatycznie zaproponowana najkorzystniejsza propozycja.

Spread w bankach/kantorach stacjonarnych wynosi zwykle kilka procent. Natomiast w największym obecnie serwisie społecznościowej wymiany, który znajdziesz na stronie https://www.walutomat.pl/, naliczana jest wyłącznie niewielka prowizja 0,2%. Można ją jeszcze obniżyć do 0,06% – na taki bonus mogą liczyć ci klienci, którzy dokonują wpłat o dużej wartości na portfel online. Oszczędności w porównaniu do tradycyjnych metod wymiany sięgają nawet 8%, co już przy jednorazowej wymianie 1000 Euro daje oszczędności w okolicach 200 zł. Pomyśl tylko jak wielki będzie zysk, jeśli kupujesz walutę regularnie każdego miesiąca.

Zwróć uwagę na kwestię bezpieczeństwa

Nie potrafisz się jednak przekonać do wymiany walut przez Internet, ponieważ obawiasz się utraty pieniędzy na skutek włamania hakerskiego? Możesz takiego ryzyka niemalże w 100% uniknąć, jeżeli zarejestrujesz się na platformie społecznościowej zabezpieczonej protokołem SSL. Jest to najskuteczniejszy system szyfrowania danych, którzy rozpoznasz po specyficznej kłódce i przedrostku https w miejscu, gdzie wpisujesz adres strony www.

Kiedy zaś zawierasz transakcję wymiany w tradycyjnym punkcie, narażasz się na ogromne ryzyko, że w drodze na miejsce padniesz ofiarą ataku rabunkowego. Zwłaszcza w przypadku sporych kwot warto więc postawić na rozwiązania elektroniczne. Druga strona transakcji na pewno Cię nie oszuka, ponieważ przed rozpoczęciem wymiany musi zasilić własny portfel online. Konieczne jest ponadto dokonanie wpłaty przelewem z rachunku bankowego, na którym dane osobowe posiadacza są zbieżne z informacjami wskazanymi podczas rejestracji na e-platformie.

Podsumowanie

Może być więc jedynie jedna prawidłowa odpowiedź na pytanie, czy lepiej wymieniać walutę tradycyjnie czy online. Społecznościowe serwisy wymiany walut pozwalają zaoszczędzić pieniądze i czas, a także zniwelować praktycznie do zera ryzyko oszustwa lub kradzieży.