Najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych

2020-01-01 0 przez Pliki

Priorytetową zasadą korzystania z komputera i z sieci Internet jest prywatność i bezpieczeństwo danych, choć większości użytkowników wydaje się, że nic co poufne nie dostanie się w niepowołane ręce i zazwyczaj zaczynają działać dopiero po utracie ważnej zawartości naszego dysku lub po przechwyceniu naszych prywatnych danych i plików.

W dzisiejszych poradach sugerujemy z jakich programów do szyfrowania danych najlepiej skorzystać, chcąc ukryć prywatne informacje  znajdujące się na naszym dysku przed dziećmi lub innymi użytkownikami komputera. Warto dodać, że stworzona lista zawiera tylko darmowe programy do szyfrowania danych do pobrania na system Windows.

TrueCrypt

jest darmowym oprogramowaniem Open Source dla systemów Microsoft Windows, UNIX oraz Mac OS X, umożliwiającym szyfrowanie całych partycji dyskowych „w locie”. TrueCrypt potrafi szyfrować całe dyski, pojedyncze partycje, tak iż tylko po wprowadzeniu hasła możliwy jest odczyt bądź zmiana danych znajdujących się na szyfrowanej partycji. Po wprowadzeniu hasła, którym zabezpieczyliśmy naszą partycję, możliwa jest normalna praca na danym dysku, tak jakby był to każdy inny dysk dostępny w systemie. Pozwala tworzyć wirtualne woluminy, pod które możemy podmontować zaszyfrowany system plików zapisany w pojedynczym pliku znajdującym się na nieszyfrowanym dysku, pamięci flash z interfejsem USB, oraz na każdym innym napędzie widzianym w systemie.

VeraCrypt

to darmowy program do szyfrowania dysków twardych – bazuje na popularnym  TrueCrypt i posiada prawie identyczny wygląd interfejsu oraz zaawansowany mechanizm szyfrujący.

BoxCryptor

to program do szyfrowania plików i całych katalogów. Potrafi zabezpieczać dane przechowywane na lokalnym dysku twardym oraz w chmurze jak np. usługa Dropbox lub SugarSync. BoxCryptor tworzy wirtualny dysk twardy i mapuje go w systemie Windows pod wyznaczoną przez użytkownika literą. Zaszyfrowane przez BoxCryptor pliki oraz katalogi przetrzymywane są w wybranym przez użytkownika katalogu. Dostęp do zabezpieczonych danych możliwy jest jedynie wtedy, kiedy uruchomiony jest BoxCryptor. Sam dostęp do narzędzia zabezpieczony jest hasłem, którego to podanie odblokowuje wszystkie zaszyfrowane foldery. Wszystkie dane zabezpieczone przy użyciu programu BoxCryptor szyfrowane są przy użyciu algorytmu AES-256.

DiskCryptor

to darmowy program do szyfrowania całych partycji, w tym partycji systemowej. DiskCryptor używa własnego rodzaju formatu partycji, umożliwiając jej zaszyfrowanie algorytmem AES-256, Twofish oraz Serpent. DiskCryptor jest w pełni kompatybilny z TrueCrypt, ponieważ wykorzystuje analogiczny format partycji i szyfruje dane za pomocą algorytmu AES-256. Aplikacja umożliwia bootowanie zaszyfrowanej partycji z systemem, tworzenie zaszyfrowanych nośników CD/DVD, obsługę plików z kluczami i automatyczne montowanie w systemie zabezpieczonych dysków.

Gpg4win

to zestaw rozbudowanych narzędzi do szyfrowania danych. Program wyposażony został w takie narzędzia jak GnuPG (główne narzędzie służące do szyfrowania), WinPT (zarządzanie hasłami), GPGol (dodatek do programu Microsoft Outlook 2003 umożliwiający szyfrowanie wiadomości e-mail) czy GPGee (plugin do aplikacji Windows Explorer pomocny przy szyfrowaniu plików). Gpg4win obsługuje standardy OpenPGP i S/MIME (X.509), tworząc domyślnie certyfikaty z wykorzystaniem kluczy o długości 2048 bitów. Standardowym algorytmem szyfrowania i podpisywania jest RSA. Co więcej pakiet pozwala także na generowanie i weryfikowanie sum kontrolnych SHA1, SHA256 oraz MD5. Zaletą gpg4win jest niskie zużycie zasobów systemowych.

Darmowe programy do szyfrowania danych

WinMend Folder Hidden

to narzędzie do ukrywania plików lub całych folderów z dowolnej partycji. Dzięki funkcjonalności programu możemy z czystym bezpieczeństwem chronić dane, poprzez bezpieczne ukrywanie katalogów na dysku twardym lub na urządzeniach przenośnych typu pendrive i karty pamięci. Dodatkowo mamy możliwość zabezpieczenia hasłem, aby inni użytkownicy nie mieli do niego dostępu. Należy pamiętać o tym, że ukryte dane mogą być niewidoczne dla innych aplikacji lub systemów operacyjnych.

AxCrypt

to darmowy program szyfrowania plików. Integruje się bezpośrednio z Windows Explorer. AxCrypt korzysta z AES-128 i SHA-1 algorytmów, które są zgodne ze standardami Internetowymi i rządem USA. Prawy przycisk myszy zintegrowany z Windows Explorer umożliwia AxCrypt najprostszy sposób szyfrowania poszczególnych plików w systemie Windows. Dodatkowe funkcje AxCrypt to: tworzenie samodeszyfrujących plików, automatyczne szyfrowanie po re-edycji, bezpieczne usunięcie (przetarcie) plików, integralności danych kryptograficznych i odrębne klucze szyfrowania, bezpieczna obsługa wewnętrznej pamięci i wiele innych.

SecretFolder

Program służący do ukrywania wybranych folderów i aplikacji, przed innymi użytkownikami komputera. Po ustaleniu hasła w prosty sposób możemy ukryć folder wraz z całą zawartością. Do ukrytych obiektów nie można dostać się z poziomu Windows Explorera, czy przy pomocy ścieżki wpisanej przy pomocy komendy CMD, a ukryte aplikacje można odinstalować dopiero po podaniu ustalonego hasła. Program obsługuje systemy plików NTFS, FAT32, exFAT i FAT.

To jest nasza lista 9 najlepszych darmowych programów do szyfrowania danych na Windows do pobrania za darmo z naszej strony. Bezpieczny download plików.