Jak zabezpieczyć swój komputer, tablet i smartfon przed dostępem osób trzecich?
2016-07-04Wiele osób używa dziś urządzeń elektronicznych jako podręcznych notesów i wspomagaczy codzienności. Przechowuje się w nich często bardzo poufne dane – prywatne wiadomości, kontakty innych osób, hasła do aplikacji, skrzynki mailowej i wszelkie informacje, które nie powinny wpadać w ręce osób niepowołanych. Dlatego też rozsądnym wyjściem jest zabezpieczenie swojego urządzenia przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Hasło nie jest jedynym sposobem, by to zrobić, a w niektórych przypadkach jest wręcz niewystarczające.
Dzieci, znajomi, rodzina
Czasami intruzi wcale nie mają złych intencji, ale ich ciekawość jest co najmniej niepożądana. Zwłaszcza zabezpieczenie telefonu przed dostępem dzieci jest ważne, o ile oczywiście rodzic nie chce, by wszystkie jego prywatne rozmowy i ważne dokumenty były całkiem na widoku. W tym przypadku wystarczą zabezpieczenia zwykle wbudowane w urządzeniach. Oprócz blokady ekranu, która może przyjąć postać cyfrowego kodu, rozpoznawania głosu lub rysowania ustalonego znaku na ekranie dotykowym, można zaopatrzyć się w czytnik linii papilarnych. To rozwiązanie zapewnia całkowite odcięcie dostępu osób niebędących właścicielem urządzenia. Po wgraniu specjalnego oprogramowania dzięki czytnikowi można kodować nie tylko dostęp do komputera, ale także do poszczególnych kont internetowych czy folderów. Robi się to przesuwając palec po ekranie.
Kiedy warto kupić czytnik linii papilarnych?
Takie urządzenie działa zwykle na USB i jest o wiele pewniejsze niż zwyczajne hasło. Można podłączyć je do urządzenia (zwykle jest kompatybilne z systemami Windows) i zapisać na nim odciski palców nawet kilku osób, dzięki czemu da się udostępniać dane jedynie wybranym osobom. To świetny pomysł dla tych osób, które potrzebują naprawdę silnej i pewnej ochrony – na przykład, gdy dane przechowywane na urządzeniu są wyjątkowo poufne lub gdy występuje zwiększone zagrożenie, że ktoś niepowołany zdoła się do nich dostać. Hasło można złamać, podobnie jak inne zabezpieczenia, trudno jednak podrobić odcisk palca – stąd właśnie wyjątkowa skuteczność, jaką zapewnia czytnik linii papilarnych. Tutaj można się dowiedzieć jak dokładnie działa czytnik linii papilarnych.
Dostęp ze strony aplikacji i wykradanie danych
Kolejnym problemem, z jakim borykają się użytkownicy osobistych urządzeń, jest wykradanie danych. Tutaj nie pomoże zwykłe hasło, konieczne jest świadome decydowanie o dostępie. Istnieje kilka dobrych sposobów na zmniejszenie ryzyka, że dane zostaną wykradzione. Po pierwsze, należy zawsze uważnie czytać, jakiego typu dostępu wymaga aplikacja. Nie zawsze jest to dostęp, który będzie niezbędny dla jej prawidłowego działania. Nie warto godzić się na to, by gra mogła sprawdzać miejsce pobytu, wiadomości lub sieci wi-fi. Można również pobrać specjalną aplikację, która blokuje dostęp do kontaktów w telefonie.