Odzyskiwanie danych – czy da się tego uniknąć?

2015-10-09 0 przez Pliki

Codziennie mamy styczność z urządzeniami elektronicznymi, na których przechowujemy wiele danych. Dokumenty, umowy, projekty “na ASAP”, zdjęcia psa i chomika – bezcenne, niepowtarzalne, niezbędne. Co by się stało, gdybyśmy je utracili?

Każdy z nas miał zapewne wątpliwą przyjemność znaleźć się w sytuacji, gdy w najbardziej nieoczekiwanym momencie komputer odmawia posłuszeństwa i doświadczamy w pełnej okazałości “złośliwości rzeczy martwych”. Pracujesz nad ważnym dokumentem, wytężasz każdą szarą komórkę, by dokończyć tworzenie pliku w edytorze – kiedy to program się zamyka, nie racząc nawet zapytać, czy chcesz zapisać owoc pracy ostatnich kilku godzin.

businessman expert in office writing it support in the air

Zdarzyło się, prawda?

A jakie byłoby nasze rozgoryczenie, gdyby przytrafiło się utracić wszystkie potrzebne dokumenty? Całą zawartośćc folderu zatytułowanego “NIEZBĘDNE DO ŻYCIA”?

Powszechnym powodem utraty danych jest działanie wirusów i innych złośliwych programów. Malware – czyli oprogramowanie, które zagnieździło się na naszym sprzęcie, zbierające informacje, a często także nasze osobiste i poufne dane, jest bardzo częstym powodem utraty danych.

Jedną z charakterystycznych cech wspomnianych “gości” na naszym komputerzekomputrze jest zmiana działania systemu operacyjnego. Programy te ingerują w kod programu, którego używamy, modyfikując jego funkcje, burząc porządek ścieżki, która jest instrukcjąinstrucją działania właściwego programu. Działania te są powielane dla wielu programów, co w efekcie “domina” daje wynik w postaci nienaturalnego działania systemu operacyjnego.

Wirusy takie praktycznie nigdy nie aktywują się same – nieświadomi ich obecności robimy to my sami. Przy otwieraniu plików, które zostały nam przesłane pocztą mailową, poprzez pamięć przenośną (pendrive, dyski zewnętrzne, karty pamięci etc.) czy w jakikolwiek inny sposób – warto pamiętać o skanowaniu tych plików w poszukiwaniu takiego niechcianego oprogramowania. Sam antywirus – często uważany już za nieefektywny przeżytek ery komputerów stacjonarnych – może nam pomóc zmniejszyć ryzyko zainfekowania.

Kolejnym powodem utraty danych, który jest dość oczywistą sprawą jest utrata fizyczna. Uszkodzenia mechaniczne, na które nasz laptop czy inne urządzenie przenośne jest narażony każdego dnia, mogą spowodować zakłócenia w prawidłowej pracy sprzętu, a w efekcie programów odpowiedzialnych za działanie urządzenia – jak i samych danych, które przechowujemy na dysku.

Na ten aspekt również warto zwrócić uwagę i uczulić się na punkcie ochrony fizycznej laptopa. Na rynku akcesoriów, dedykowanym urządzeniom elektronicznym znajdziemy bogaty wybór toreb, pokrowców ochronnych i innych gadżetów, które powinny wydatnie zmniejszyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych, powodujących w efekcie łańcucha nieszczęśliwych zdarzeń utratę danych. Pomijam już aspekt estetyczny – zapewne wiele osób byłoby zadowolonych, gdyby to sam pokrowiec czy inne “opakowanie”, odpowiednio spersonalizowane czy dostosowane do zainteresowań był narzędziem pracy.

Nie możemy również zapominać o tym, że kradzież urządzenia może nas bezpowrotnie pozbawić dostępu do wszelkich informacji, dokumentów i plików, nad którymi pracowaliśmy lub których potrzebujemy. W takim przypadku odzyskanie danych może graniczyć z niemożliwością. Jak działać, aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Jest jedno słowo, które może być odpowiedzią na ten, jak i wcześniej przeze mnie opisane przypadki utraty danych – Chmura. To jedno magiczne słowo, ta jedna niezwykle pomocna i ułatwiająca życie technologia, na punkcie której oszalał cały świat. Jak pokazuje rzeczywistość – nie bez powodu. W większości tych przypadków przechowywanie każdego rodzaju plików we wspomnianej Chmurze eliminuje zasadniczą część ryzyka ich utraty.

Oczywiście, żadne rozwiązanie nie jest idealne – kilka znanych i szeroko dyskutowanych przypadków kradzieży plików ze wspomnianego źródła może ostudzić nasz zapał i pozytywne nastawienie do tego rozwiązania. Jednak, czy kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z perfekcyjnym sposobem wyjścia z sytuacji?
Te kilka wskazówek może pomóc w zmniejszeniu ryzyka utraty danych. Co jednak, kiedy stoimy już w obliczu faktu dokonanego? Najlepiej udać się do specjalisty – sprawdzonej i doświadczonej firmy, która podejdzie do problemu profesjonalnie i kompleksowo – przykład na tej stronie: RATOWNICYIT.PL. Dlaczego jest to tak ważne? Próby odzyskiwania danych na własną rękę mogą skończyć się totalnym fiaskiem oraz zamknąć nam możliwość “drugiej szansy” na ich powrót. Nie warto ryzykować.