Nauka programowania w szkole podstawowej

15 stycznia 2017 0 Pliki

Od nowego roku szkolnego rusza nauka programowania szkołach podstawowych w Polsce.

Nowe podstawy programowe przewidują, że już od 1 września przyszłego roku nauka programowania będzie już stałym elementem kształcenia od klasy pierwszej szkoły podstawowej – poinformowały na konferencji prasowej wspólnie resorty edukacji i cyfryzacji.

 

Nauka programowania w szkole podstawowej

Obecna szefowa MEN Anna Zalewska stwierdziła, że w nowych ramowych planach nauczania liczba godzin informatyki została zwiększona o 70.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska podsumowała, że blisko dwukrotnie w tym roku wzrosła liczba wydarzeń w ramach “godziny kodowania”, a udział w nich wzięło blisko 80 tys. uczestników. “Godzina kodowania” to ogólnoświatowa inicjatywa dotycząca edukacji informatycznej. Można w niej uczestniczyć przez cały rok.

“Programowanie w szkole, dostęp do szybciej sieci internetowej i wykorzystywanie technik informatycznych także na innych zajęciach przedmiotowych spowoduje to, że polska młodzież będzie miała lepsze kompetencje zarówno intelektualne, jak i zawodowe” – oceniła Streżyńska.

Resort cyfryzacji zarezerwował ponad 500 mln złotych z unijnego programu Polska Cyfrowa na budowę infrastruktury dostępu do internetu dla szkół. Kolejne 124 mln zł trafi na szkolenia dla nauczycieli i dzieci z klas 1-3 z nauki programowania.

W ramach prowadzonego przez MEN od września 2016 r. pilotażu programowania w szkołach analizowane jest w praktyce szkolnej wprowadzenie do szkół programowania w formie innowacji pedagogicznej. Do tej pory uczestnictwo w projekcie potwierdziło prawie 1,6 tys. szkół – podano w komunikacie.