Hosting wirtualny czy serwer dedykowany?

2017-03-17 0 przez Pliki

Obecnie, coraz więcej firm korzysta z hostingu, który jest dla nich nie tylko oszczędnością, ale również wygodnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo przechowywanych na serwerach danych. Jaki rodzaj hostingu powinniśmy jednak wybrać? Wirtualny, a może dedykowany? Wszystko to zależy od tego, jakie potrzeby ma aktualnie dana firma. Ważne jest jednak to, iż ilość usługodawców oferujących hosting różnego typu jest dziś na tyle duża, że każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Co daje nam hosting wirtualny?

Hosting wirtualny, czy też inaczej współdzielony, to chyba aktualnie najbardziej popularny rodzaj hostingu. W ramach takiej usługi, większa liczba klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Oznacza to, że muszą się oni dzielić zarówno przestrzenią na dysku, jak również oprogramowaniem, pamięcią RAM czy mocą obliczeniową. Jest to zatem swego rodzaju ryzyko, biorąc pod uwagę fakt, iż z jednego serwera może korzystać nawet 1000 użytkowników. Jeśli zatem w jakimś momencie jeden z nich wykorzysta większość jego mocy, pozostali klienci mogą mieć spore problemy z wyświetlaniem swoich stron.

Coś jednak musi sprawiać, że hosting wirtualny jest tak popularny. A rozwiązanie jest proste – oszczędności. Jeżeli z jednego serwera korzysta tak duża grupa osób, to koszty związane z jego wynajmem są również rozkładane pomiędzy użytkowników i dzięki temu płacimy naprawdę niewiele. Co więcej, decydując się na taki hosting nie trzeba się również martwić o to, iż ulegnie on jakiejkolwiek awarii. Wszelkie kwestie techniczne, pozostają bowiem w gestii usługodawcy, dzięki czemu klienci mogą spać spokojnie.

Hosting wirtualny to z całą pewnością świetne rozwiązanie w przypadku małych firm, które nie mają dużych potrzeb związanych z serwerami, lub też dla osób, które dopiero zaczynają działać w sieci. Jest to bowiem tania usługa na przyzwoitym poziomie.

A może serwer dedykowany?

Dla większych firm, które potrzebują znacznie obszerniejszej przestrzeni na dysku i większej elastyczności w konfiguracji serwera, hosting wirtualny nie jest jednak właściwym wyjściem. W takim przypadku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oferowany na przykład przez Sprint Data Center serwer dedykowany, które może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Oczywiście takie możliwości wiążą się również z wyższymi kosztami ponoszonymi w związku z użytkowaniem takiego serwera, ale z pewnością jest to cena, którą warto zapłacić.

Wystarczy sprawdzić najtańsze serwery dedykowane Sprint Data Center, aby przekonać się, że możemy zyskać naprawdę wiele. Przede wszystkim, do swojej dyspozycji mamy cały serwer, a zatem nie musimy się martwić o to, że w jakimś momencie jego moc zostanie ograniczona przez innych użytkowników. Oprócz tego, możemy dowolnie konfigurować ustawienia serwera i to my decydujemy jakie znajdzie się na nim oprogramowanie oraz system operacyjny. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie, dla dużych firm, które potrzebują najwyższej gwarancji bezpieczeństwa oraz wygody w korzystaniu z hostingu.