Na co zwrócić uwagę, zakładając rachunek firmowy?

2017-03-22 0 Pliki

Rachunek firmowy jest niezbędny przedsiębiorcy. Jeżeli dopiero otwierasz firmę, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, porównując produkty znajdujące się w ofercie banków.

W ofertach banków nie brakuje rachunków. Poza kontami dedykowanymi klientom indywidualnym, znajdziesz również rachunki firmowe. Jak sama nazwa wskazuje, o założenie takiego może zawnioskować przedsiębiorca.

Od kilku dni prowadzisz działalność gospodarczą? Czas wybrać rachunek. Jak się okazuje, ogromny wybór wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, porównując wybrane rachunki bankowe.

Opłaty, czyli czy i za co będziesz musiał płacić

Banki najczęściej nie pobierają opłat za założenie rachunku bankowego, ale bardzo często naliczają takie za jego prowadzenie. Konta firmowe w Idea Banku są zakładane i prowadzone bezpłatnie. Jeżeli zdecydujesz się założyć jedno z kont oferowanych przez właśnie przez ten bank, to możesz również uniknąć kosztów za obsługę karty płatniczej.

Jeżeli mowa o opłatach, to uwagę powinieneś zwrócić również na koszty, które będziesz musiał ponieść za:

  • wypłatę gotówki w bankomatach, oddziałach i placówkach banku (wypłata środków z bankomatu najczęściej jest bezpłatna, ale zasada ta nie ma zastosowania w przypadku wypłaty środków np. z oddziału banku),
  • wpłaty gotówki (korzystając z wpłatomatów lub oddziału banku),
  • zlecenie przelewu (szczególną uwagę zwróć na koszty przelewów zagranicznych, bo są one znacznie wyższe niż krajowe),
  • zlecenie przelewu do urzędu skarbowego i ZUS-u (niektóre banki nie pobierają opłat, inne naliczają wyższą opłatę niż za standardowy przelew krajowy).

Umowa i tabela opłat i prowizji

Nie ma znaczenia, gdzie będziesz wnioskował o otwarcie rachunku – w oddziale czy też online – w każdym przypadku otrzymasz do wglądu umowę. Dokument ten powinien być napisany w taki sposób, abyś go rozumiał. Jeżeli masz wątpliwości, to dopytaj doradcę klienta.

Na co dzień będziesz korzystał z rachunku firmowego, aby wykonać podstawowe operacje. Co w sytuacji, gdy będziesz musiał zlecić np. przelew zagraniczny? O kwestie techniczne możesz wypytać na infolinii dla klientów banku, ale nie możesz zapomnieć również o kosztach związanych z taką operacją. Dobrze, abyś przed założeniem rachunku bankowego, zapoznał się z tabelą opłat i prowizji. Taka tabela powinna być przejrzysta – nie powinieneś mieć kłopotu ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, ile zapłacisz za wydanie poszczególnych dyspozycji.

Czy opinie klientów mają znaczenie?

Poszukując idealnego rachunku firmowego dla siebie, możesz zajrzeć np. do rankingu takich produktów. W zestawieniu odnajdziesz najważniejsze informacje o poszczególnych produktach, w tym informacje o kosztach korzystania z nich.

Mimo że warto zajrzeć do aktualnego rankingu rachunków firmowych, to jednak powinieneś pamiętać, że nie znajdziesz w nim opinii klientów. Te również warto poznać. Dlaczego? Choćby po to, aby sprawdzić, czy nie narzekają oni na jakość obsługi. Zapoznając się z kilkoma wątkami opublikowanymi w sieci a dotyczącymi właśnie rachunków firmowych oferowanych przez różne banki, możesz podjąć decyzję, której nie będziesz żałował.