Na czym polega praca technicznego analityka testów?

2016-09-06 0 przez Pliki

Testowanie techniczne staje się z roku na rok coraz bardziej popularne, ale pomimo tego nie jest to automatyzacja, więc programowanie wymaga zaangażowania technicznego analityka testów. Stanowisko testera jest obecnie coraz częściej wybieraną strategią rozwoju zawodowego specjalistów z branży IT. Ponadto dostępne jest szkolenie ISTQB Technical Test Analyst, które pozwala uzyskać certyfikat poświadczający zaawansowaną wiedzę w zakresie technik projektowania testów oraz pracy na stanowisku technicznego analityka testów. Jaki wachlarz umiejętności można zdobyć na tego typu szkoleniach i na czym w ogóle polega praca technicznego analityka testów?
programowanie

Programowanie zyskuje na znaczeniu

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż na rynku jest produkcja oprogramowania, więc nic dziwnego, że panuje tak ogromna konkurencja wśród firm oferujących tego typu rozwiązania. Jakość i funkcjonalność to podstawa jeśli chodzi wytwarzanie oprogramowania, gdzie znaczącą rolę odgrywa techniczny analityk testów. Od takiego pracownika oczekuje się dokładności, która jest niezbędna do wychwycenia błędów oraz cierpliwości podczas wykonywania często monotonnych czynności.

Nabycie doświadczenia sprawia, że płaca analityka testów znacząco wzrasta, może on liczyć na dobre warunki pracy, możliwość rozwoju, różnorodne oferty pracy oraz podpisanie umowy na czas nieokreślony. Powszechnie stosowana metodyka wytwarzania oprogramowania Agile wymaga obecności testera już na wstępnym etapie tworzenia danej aplikacji, ponieważ jest on integralnym członkiem zespołu, który odgrywa rolę doradcy przy wyborze strategii tworzenia aplikacji.

Na czym polega praca technicznego analityka testów?

Testowanie techniczne wiąże się z badaniem sposobu wytworzenia aplikacji. Jest ono wykorzystywane do testowania wszystkich aspektów oprogramowania z naciskiem na użytą w nich technologię, a więc sprawdza stronę architektury, komunikacji oraz kodu. Techniczny analityk testów zajmuje się zapytaniami bazodanowymi, debagowaniem komunikacji, analizą wykonania kodu i architektury oraz testowaniem wydajności, niezawodności oraz stabilności.

Bardzo ważne jest, aby tester rozumiał, jak jest zbudowane oprogramowanie, które testuje. Zbieranie i analiza wymagań, przeglądy, przygotowywanie i wykonywanie testów systemowych oraz akceptacyjnych to główne obowiązki analityka. Warto jednak wiedzieć, że testowanie techniczne wymaga praktycznego przygotowania, które może zapewnić szkolenie ISTQB Technical Test Analyst , przeznaczone dla osób posiadające już certyfikat ISTQB / ISEB Poziomu Podstawowego, dzięki czemu mogą one dalej rozwijać swoje kompetencje.

W tego typu szkoleniach mogą brać udział testerzy posiadający doświadczenie zawodowe oraz wiedzę z zakresu zarządzania testami w organizacji. Dzięki temu mogą oni wzbogacić posiadaną wiedzę i umiejętności o nowe techniki analityczne, charakterystyki jakościowe dla testowania technicznego, przeglądy, narzędzia testowania i automatyzacje oraz o możliwość testowania opartego na strukturze.