Najpopularniejsze smartfony w Polsce

10 maja 2020 0 Pliki

Jakie modele smartfonów kupowali Polacy w 2020 roku? Najpopularniejsze smartfony w Polsce to modele Samsung, drugie miejsce przebojem zyskało Xiaomi a wysoką sprzedaż odnotowała także firma Huawei i Apple. Polacy kupowali przede wszystkim modele ze średniej półki, ale także interesowali się flagowcami.

Jakiego smartfona najczęściej kupowali Polacy w 2020 roku?

TOP 5 smartfonów kupowanych w sklepach

  • Samsung Galaxy A51, A40, A10s, A20s, S20, S10
  • Xiaomi Redmi Note 8 i Note 8T, Redmi Note 8 Pro, Redmi 8A
  • Huawei Y5, Y6, Y7
  • Huawei P40 Lite, P30 Pro
  • Apple Iphone 7,8, XR, 11

Smartfon staje się nieodłącznym elementem życia Polaków. Jak pokazują wyniki badania PAYBACK Opinion Poll, ponad połowa z nas korzysta na co dzień ze smartfona. Doceniamy jego wszechstronność i możliwość dopasowania do własnych potrzeb dzięki setkom tysięcy aplikacji mobilnych. 2/3 badanych ma ponad 10 aplikacji w swoim smartfonie. Służą one głównie rozrywce, a blisko co czwarty Polak używa ich również podczas zakupów. Najchętniej korzystamy z darmowych aplikacji, które 93% badanych pobiera ze sklepów z aplikacjami.

Telefon to jeden z tych przedmiotów, które zawsze mamy przy sobie. Do niedawna był po prostu przenośnym sprzętem do dzwonienia i wysyłania sms-ów. Dziś to mądre, sprytne (ang. smart) urządzenie, które, jak pokazują wyniki badania PAYABCK Opinion Poll, posiada 56% respondentów. A część tych, którzy nadal nie mają smartfonów, zamierza nabyć je w najbliższym czasie. W tym celu ankietowani wybiorą się głównie do operatora sieci (69% głosów) albo odwiedzą sklep internetowy (15%).

Polacy najbardziej upodobali sobie urządzenia na systemie Android (89%) – co wynika ze stosunkowo niskich cen smartfonów z tym oprogramowaniem. Nie brakuje jednak zwolenników systemów iOS (11%).

Skąd to zamiłowanie do sprytnych telefonów? Smartfon to już nie tyle urządzenie do prowadzenia rozmów, co przenośny minikomputer. Co więcej, jego użyteczność rośnie z każdą pobraną aplikacją, która dodatkowo poszerza jego funkcjonalność. Z aplikacji mobilnych korzysta 96% ankietowanych – przy czym aż 80% pobiera je samodzielnie. 2/3 respondentów ma w swoich telefonach ponad 10 aplikacji.

Dzięki temu smartfon dopasowuje się do stylu życia i indywidualnych potrzeb. Jednym służy jako forma rozrywki, pozwala na stałą obecność w mediach społecznościowych, innych doprowadza do ulubionej restauracji czy miejsca spotkania albo daje natychmiastowy dostęp do wiedzy. Najpopularniejsze aplikacje to: gry (73%), nawigacja/dojazd (67%), e-mail (63%), aplikacje muzyczne (60%), serwisy społecznościowe (59%) oraz pogoda (58%). Blisko co czwarta osoba korzysta także z aplikacji zakupowych. Jedną z nich jest aplikacja mobilna PAYBACK, która należy do czołówki najczęściej pobieranych aplikacji zakupowych w Polsce.

A gdzie i kiedy najchętniej pobieramy aplikacje na smartfony? Tak naprawdę miejsce nie gra znaczącej roli – może to być dom, szkoła czy praca. Aby rozpocząć przeszukiwanie Google Play lub App Store, potrzeba nam chwili wolnego i hotspota. Za pośrednictwem Wi-Fi ściągają aplikacje 4 osoby na 5. Pozostali korzystają w tym celu z mobilnego internetu.

O nowych aplikacjach dowiadujemy się często od znajomych – z takich rekomendacji korzysta 57% osób. Jednak najchętniej sami dokonujemy wyboru, bazując na informacjach, które dostarczają nam sklepy z aplikacjami – 83% uważa je za najlepsze źródło wiedzy o dostępnych aplikacjach. Są to też miejsca, skąd najczęściej je ściągamy – 93% głosów. Inne miejsca i sposoby pobierania aplikacji, np. sklep online prowadzony przez operatora sieci, czyjś telefon, kod QR czy link z sms-a, nie są tak popularne (odpowiednio: 12%, 7%, 5% i 3%).

Większość z nas ściąga darmowe aplikacje. Jednak około 1/4 ankietowanych jest skłonna zapłacić za pobranie – a niemal połowa z tych osób jest w stanie wydać na aplikację nawet ponad 15 zł.