10 darmowych programów do partycjonowania i zarządzania dyskami

2017-01-01 0 Pliki

Na płynną pracę dysków twardych oraz bezpieczeństwo danych z pewnością wpływa odpowiednie zarządzanie dyskami oraz korzystanie z dostosowanych do swoich potrzeb partycji. Niekiedy zdarza się, że na nośniku znajduje się mnóstwo nieużywanych plików, co sprawia, że nasz system zostaje spowolniony, zmniejsza wydajność bądź jest bardziej podatny na błędy i usterki. W dzisiejszych poradach stworzyliśmy listę wartych uwagi, a co najciekawsze zupełnie darmowych programów do partycjonowania i zarządzania dyskamiWarto skorzystać więc z narzędzi do podziału dysku na partycje oraz zarządzania nim. 

10 darmowych programów do partycjonowania i zarządzania dyskami

GParted

to darmowy program do zarządzania i partycjonowania dyskami twardymi. Jest używany do tworzenia, usuwania, zmiany rozmiaru, przenoszenia, sprawdzania i kopiowania partycji oraz systemów plików znajdujących się na nich. GParted jest przydatny do tworzenia przestrzeni dla nowych systemów operacyjnych, reorganizacji użycia dysku, kopiowania danych rezydujących na dysku twardym i tworzenia lustrzanych kopii partycji. Rozpoznaje wszystkie najpopularniejsze systemy plików, między innymi: FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3, BTRFS, HFS/HFS+, LINUX-SWAP, REISERFS/REISER4, UFS, XFS.

EASEUS Partition Master

to program do zarządzania dyskami i partycjami. Dzięki tej aplikacji łatwo i szybko przeprowadzimy szereg operacji na partycjach np. stworzymy, usuniemy i sformatujemy partycję, zmienimy rozmiar czy też przesuniemy partycję bez utraty danych. Program do partycjonowania dysku EASEUS Partition Master Home Edition oferuje także podgląd właściwości dysków i partycji, możemy partycję kopiować, ukrywać a także ustawić jako aktywną. Obsługuje urządzenia RAID i dyski o pojemności od 2 GB do 2 TB.

Partition Wizard Home Edition

to darmowe narzędzie do partycjonowania dysku twardego. Aplikacja może tworzyć nowe partycje, a także usuwać, kopiować oraz dzielić lub łączyć już istniejące. MiniTool Partition Wizard Home Edition posiada również możliwość zmiany systemu plików oraz sprawdzania dysków pod kątem błędów. Zaletami aplikacji jet obsługa macierzy RAID oraz dysków twardych o pojemności powyżej 2 TB, a także opcja zmiany systemu plików z FAT na NTFS. Aplikacja Partition Wizard Home Edition posiada moduł Disk Map przedstawiający w formie graficznej układ partycji na dysku, Disk Surface Test oferujący podstawową diagnostykę dysku lub Partition Surfece Test  do analizy określonej partycji.

Partition Logic

Darmowy program do partycjonowania i zarządzania dyskami twardymi. Aplikacja potrafi tworzyć nowe partycje, przesuwać i modyfikować ich atrybuty, a także formatować lub usuwać. Dodatkowo Partition Logic może kopiować całą zawartość partycji z jednego dysku na drugi. Po pobraniu i rozpakowaniu archiwum Partition Logic, znajdujący się tam plik ISO należy uruchamić z bootowalnej płyty CD/DVD przy starcie systemu.

Paragon Partition Manager Free

to profesjonalne narzędzie pozwaląjace na łatwe i szybkie partycjonowanie dysków twardych typu ATA, SATA, eSATA, SCSI, USB (również 3.0), dysków SSD i kart pamięci. Obsługuje, macierze RAID i systemy plików NTFS, FAT16, FAT32, Linux Swap, Apple HFS+. Program do partycjonowania dysku Paragon Partition Manager Free oferuje funkcje takie jak tworzenie, formatowanie, ukrywanie, konwertowanie, przenoszenie czy kasowanie partycji, możliwość łączenia wielu dysków w jeden, odzyskiwania skasowanych partycji i przygotowywania powierzchni dla potrzeb instalacji nowego systemu operacyjnego.

Eassos PartitionGuru Free

to program do zarządzania dyskami twardymi w komputerze. Program wspiera najpopularniejsze systemy plików, takie jak: FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, EXT2 oraz EXT3 i obsługuje nośniki z interfejsem DE, SCSI, SATA. Umożliwia zarządzanie wirtualnymi nośnikami danych oraz macierzą RAID. Aplikacja Eassos PartitionGuru Free pozwala klonować, formatować i usuwać partycje dyskowe oraz wykonywać ich kopie zapasowe (backup). Eassos PartitionGuru Free wyposażono dodatkowo w funkcję odzyskiwania usuniętych woluminów i plików, modyfikowania parametrów partycji, naprawiania uszkodzonych sektorów, a także odbudowywania głównego rekordu startowego (MBR). Narzędzie to posiada również w możliwość tworzenia wirtualnych dysków dla programów do wirtualizacji (VMware, Virtual PC i VirtualBox).

Xinorbis

to darmowy program do zarządzania i analizowania zasobów dysku twardego. Xinorbis to program mało znany, jednak nie każdemu może on być tak mocno przydatny. Aplikacja pozwala w tym wypadku na prowadzenie statystyk poziomu zajętego miejsca na naszym własnym dysku. Xinorbis to darmowa aplikacja służąca do analizowania i zarządzania zasobami dysku twardego. Program Xinorbis skanuje wybraną partycje dysku po czym przedstawia raporty graficzne wyświetlające w jakim stopniu wykorzystana jest powierzchnia dysku twardego.

RMPrepUSB

Darmowy program do zarządzania nośnikami pamięci USB (karty, pendrive, dyski zewnętrzne), obsługująca systemy plików FAT16, FAT 32 i NTFS.Pozwala tworzyć, kopiować i usuwać partycje, formatować pamięć oraz tworzyć nośniki bootowalne, np. z systemem operacyjnym lub innym programem. Program wyposażono w moduł diagnostyczny, testujący wydajność napędów i sprawdzający rozmiar nośnika.

XXCLONE

to darmowe oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych wskazanych przez użytkownika partycji. XXCLONE może być stosowane do klonowania partycji z systemem Windows w trakcie jego działania. Aplikacja pozwalana na stworzenie pełnej kopii zapasowej partycji, aktualizowanie już istniejących backupów o zmodyfikowane dane, jak również transferowanie jedynie rejestru systemowego bez przenoszenia plików. Bazuje ono na zaawansowanym i autorskim algorytmie HyperSync, zapewniającym dużą szybkość działania podczas wykonywanych okresowo kopii. Program wspiera najpopularniejsze systemy plików (FAT oraz NTFS), obsługując przy tym nośniki danych oparte o interfejsy IDE, SATA, SCSI, USB i FireWire.

AOMEI Partition Assistant

to bezpłatny i zaawansowany program służący do zarządzania partycjami dysku twardego.Aplikacja umożliwia tworzenie nowych partycji, zmianę rozmiaru, kopiowanie i usuwanie istniejących oraz łączenie i dzielenie woluminów oraz formatowanie i przywracania dowolnej partycji oraz kopiowania danych i przenoszenia systemu operacyjnego pomiędzy nośnikami. Program do partycjonowania AOMEI Partition Assistant Home Edition obsługuje popularne systemy plików FAT, FAT32, NTFS, EXT2/EXT3 i nośniki z interfejsami SSD, IDE, SATA, eSATA, SCSI, Firewire oraz USB. Ponadto posiada moduły tworzenia bootowalnych płyt CD, naprawy błędów w rekordzie rozruchowym (MBR), konwerter partycji systemowych na logiczne oraz narzędzie diagnostyki dysku.

Wszystkie 10 darmowych programów do partycjonowania i zarządzania dyskami i wiele więcej do pobrania za darmo w naszym serwisie download.