10 najczęstszych oznak wirusa

2013-11-14 0 Pliki

W przypadku, gdy zauważymy, że nasz komputer dziwnie się zachowuje, a system całkowicie spowalnia naszą pracę, być może doszło do zainfekowania bądź zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Poniżej przedstawiamy 10 najczęściej spotykanych objawów złośliwego oprogramowania.

1. Komputer pracuje nadzwyczajnie wolno

Prawdopodobnie na naszym komputerze zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie. W wyniku tego zaczyna pobierać zasoby systemowe i spowalniać znacznie nasz komputer.

2. Komputer wyświetla wyskakujące okna i komunikaty

To sygnał, że możemy posiadać zainstalowane szkodliwe oprogramowanie lub program szpiegujący. Wyskakujące okna mogą doprowadzić użytkownika do zainfekowanych stron lub wyświetlać reklamy. Istnieją również programy typu „rogueware”, które są fałszywymi antywirusami próbującymi wyłudzić od nas pieniądze w zamian za usunięcie potencjalnych „zagrożeń” , które rzekomo zostały wykryte na naszym komputerze.

3. System sam przekierowuje na witryny internetowe, których nie wyszukiwałeś

W sytuacji, gdy szukamy np. informacji o telefonach, a komputer przekierowuje nas na strony w ogóle z nimi nie związane (mogą to być strony pornograficzne,randki online, sex-kamerki lub gry), to może być znak, że Twój komputer został zarażony wirusem.

4. Brak połączenia z internetem

Po przeprowadzeniu wszelkich sposobów na połączenie z siecią (wskazówki swojego dostawcy internetu, sprawdzenie wszelkich wtyczek i zrestartowanie systemu) Twój komputer nadal nie może uzyskać połączenia z internetem, być może to efekt zaatakowania systemu przez szkodliwe oprogramowanie. Istnieją typy wirusów, które blokują dostęp do sieci, aby uniemożliwić Ci wyszukanie pomocy.

5. Twój antywirus zniknął z komputera

Do częstych sposobów na zaatakowanie systemu przez twórców szkodliwych programów zalicza się wyłączenie uruchomionego na Twoim komputerze antywirusa lub oprogramowania zabezpieczającego.

6. Programy nie chcą się włączyć lub komputer wyświetla błędy

Czasem szkodliwe oprogramowanie uniemożliwia uruchamianie programów, co może doprowadzić do niestabilności systemu, a wirus zawsze próbuje się rozprzestrzeniać. Może to powodować błędy systemu.

7. Na Twoim komputerze widnieje nowy program, którego nie instalowałeś

W sytuacji, gdy pojawiają się podejrzane programy, z którymi nie mieliśmy w ogóle do czynienia, warto wpierw dokonać sprawdzenia ich autentyczności i odinstalować je. Dzieje się tak, gdy pobierzemy fałszywe pliki, które w niczym nie różnią się od tych autentycznych, a zjawisko to nazywamy atakami typu “drive by”.

8. Twoje pliki zostały usunięte

Niektóre z bardziej wyrafinowanych wirusów posiada zdolność do usuwania plików.

9. Komputer komunikuje się w nieznanym języku

Niekiedy programy posiadają inne wersje językowe zainstalowane na Twoim komputerze. Złośliwe oprogramowanie pochodzi z różnych zakątków świata, więc warto być tego świadomym.

10. Nietypowa aktywność dysku

Bezczynny komputer zaczyna nagle szumieć, a dioda dysku twardego mruga jak oszalała, chociaż niczego nie robimy. Być może właśnie załadował się wirus, którego zadaniem jest sprawdzenie całej zawartości nośnika w poszukiwaniu danych naszego konta i haseł. Możliwe też, że szkodnik właśnie rozpoczął ściąganie posiłków z Sieci i instaluje kolejne złośliwe programy.

Opisane wyżej objawy nie muszą wzkazywać od razu obecność wirusów, warto jednak być czujnym i sprawdzać wszelkie symptomy potencjalnej infekcji.