10 darmowych programów do odzyskiwania danych

2021-01-01 0 przez Pliki

Większość użytkowników z pewnością spotkała się z przykrym doświadczeniem jakim jest utrata danych z komputera, tabletu czy smartfonu. Zwykle spowodowane jest to awarią sprzętu, błędami w zapisie lub też w sposób zupełnie przypadkowy. Zamiast w przerażeniu oddawać sprzęt do specjalistycznego serwisu, przy czym narażamy się na dodatkowe koszty, wystarczy skorzystać z zupełnie darmowych do tego aplikacji dostępnych w naszym serwisie.

Poniżej prezentujemy listę najlepszych bezpłatnych programów, które mogą okazać się przydatne podczas odzyskiwania utraconych plików.

10 darmowych programów do odzyskiwania danych

Redo Backup and Recovery

 darmowe narzędzie do tworzenia/przywracania kopii zapasowych dysków lub partycji. Program tworzy kopię zapasową całego systemu operacyjnego, kopiując i zabezpieczając całą partycję na dysku twardym. Atutem programu jest możliwość przywracania kopii zapasowej wraz ze sterownikami, zachowując przy tym niezbędne pliki konfiguracyjne, za pomocą których uruchomimy system operacyjny. Program wyposażono w narzędzie do partycjonowania dysku twardego, diagnozowania dysków i nośników, oraz odzyskiwania przypadkowo skasowanych plików oraz trwałego usuwania danych (istotne w przypadku planowanej sprzedaży sprzętu).

Recuva

to darmowy program do odzyskiwania danych. Jest w stanie odzyskać pliki, które zostały „trwale” usunięte i oznaczone przez system operacyjny jako wolne miejsce. Program Recuva może być również używany do odzyskania plików usuniętych z pamięci flash, pamięci USB, kart pamięci czy odtwarzaczy MP3. Obsługuje on takie systemy plików jak FAT, NTFS i exFAT. Jest w stanie odzyskać utracone struktury katalogów i automatycznie zmienia nazwy plików, kiedy próbuje odzyskać dwa pliki o tej samej nazwie. Podobnie jak w przypadku innych programów do odzyskiwania plików, Recuva szuka nieprzypisanych danych, ale jeśli system operacyjny zapisał nowe dane na usuniętym pliku, jego odzyskanie staje się często niemożliwe.

TestDisk & PhotoRec

to darmowy program do odzyskiwania danych. TestDisk służy do przywracania zaginionych partycji i wyłączania lub włączania nośników bootowalnych. Aplikacja ta odzyskuje również dane z dysków opartych o systemy plików FAT, NTFS, exFAT i ext2/3/4 oraz odbudowuje sektory rozruchowe partycji FAT i NTFS. PhotoRec świetnie i szybko odzyskuje pliki wideo, dokumenty, archiwa oraz zdjęcia z pamięci aparatów.

Pandora Recovery

jest darmowym programem do odzyskiwania skasowanych plików z twardych dysków, pamięci flash, pendrive’wów, etc.Posiada również opcję przeskanowania całego dysku sektor po sektorze celem odnalezienia i odzyskania skasowanych plików nawet po sformatowaniu dysku. Program Pandora Recovery odnajduje dane, informując użytkownika jednocześnie o stopniu nadpisania. Im mniejszy stopień, tym większa szansa na pełne odzyskanie pliku. Podczas wyszukiwania użytkownik ma możliwość podglądu niektórych rodzajów plików (np. zdjęć). Aby odzyskać dany element wystarczy dwukrotnie kliknąć na niego myszką i wskazać lokalizację zapisu.

UndeleteMyFiles

to narzędzie do odzyskiwania skasowanych danych z dysków, kart pamięci i innych nośników podłączonych do peceta. Ponadto pozwala bezpiecznie kasować dane w taki sposób, aby ich odzyskanie było wręcz niemożliwe. Program UndeleteMyFiles posiada przyjazny interfejs i jest bardzo prosty w obsłudze. Aplikacja umożliwia także tworzenie obrazów dysków oraz odzyskiwanie zawartości skrzynki mailowej. UndeleteMyFiles jest darmowy do zastosowań niekomercyjnych.

Wise Data Recovery

to program do odzyskiwania utraconych danych, które zostały wykasowane przez samego użytkownika bądź usunięte w wyniku ataku groźnego wirusa lub awarii dysku twardego. Wise Data Recovery obsługuje dyski twarde zamontowane w komputerze oraz wszystkie inne pamięci masowe podłączane przez złącze USB – karty pamięci, zewnętrzne dyski twarde czy pendrive. Aplikacja Wise Data Recovery umożliwia odzyskiwanie plików multimedialnych (filmy, muzykę), zdjęć, plików archiwalnych czy nawet różnego rodzaju dokumenty.które zostały wykasowane przez samego użytkownika bądź usunięte w wyniku ataku groźnego wirusa lub awarii dysku twardego.

Undelete 360

to darmowy program do odzyskiwania usuniętych z dysku plików w wyniku błędu użytkownika czy też działania wirusa. Undelete 360 jest jednym z najlepszych programów do przywracania przypadkowo skasowanych plików z komputera. Wyposażony Undelete 360 jest w szybki i efektywny algorytm, przeglądanie, wyszukiwanie i odzyskiwanie plików utracone z powodu różnych czynników: przypadkowe usunięcie, wirusy, oprogramowanie i awarii komputera. Dzięki UNDELETE 360 można odzyskać pliki usunięte z dysków komputerów, pamięci USB, urządzenia kamery, dyski Pen, karty pamięci i obsługuje zarówno odzyskiwania plików i odzyskiwania folderów. Brak reklam, bez spyware, bez ograniczeń czasowych, bez ograniczeń funkcji.

Ashampoo Undeleter

to program do odzyskiwania usuniętych danych. Aplikacja Ashampoo Undeleter skanuje zaznaczoną powierzchnię dysku twardego i generuje listę wszystkich usuniętych plików. Dodatkowo wyświetlany jest stan plików, dzięki któremu możemy uzyskać informację czy dany plik może zostać odzyskany w całości, częściowo lub też wcale.  Aplikacja nie ogranicza się jedynie do twardych dysków zainstalowanych w komputerze. Przypadkowo usunięte dane można odzyskać także z dysków zewnętrznych i pamięci flash.

MiP Data Recovery Tool

to narzędzie do odzyskiwania danych z dysków twardych, pendrive, kart pamięci, a także obrazów partycji (kopia posektorowa). Program MiP Data Recovery Tool jest bardzo prosty w użyciu. Po przeskanowaniu nośnika wyświetla listę skasowanych plików i katalogów. Każdy plik zawiera informację o szansie odzyskania. Aplikacja jest dostępna na wiele systemów: Linux, Mac OS X oraz Windows. Wspierane systemy plików to FAT16 i FAT32. MiP Data Recovery Tool pozwala na przywrócenie skasowanych danych nie tylko z dysków twardych i partycji, ale również wszelakiego rodzaju kart pamięci, pendrive oraz obrazów partycji.

Unstoppable Copier

to program do odzyskiwania danych z nośników uszkodzonych mechanicznie. Po uruchomieniu programu Unstoppable Copier należy wskazać lokalizację nośnika (partycji), z której użytkownik chce skopiować dane oraz miejsce, do którego zostaną przeniesione pliki i katalogi. Jeśli użytkownikowi nie zależy na strukturze folderów, można odznaczyć opcję Include Sub Folders. Druga opcja Resume Partial Files jest odpowiedzialna za ponowną próbę odczytu informacji, których nie udało się odzyskać za pierwszym podejściem. Bardzo istotna jest zakładka Settings umożliwiająca konfigurację ustawień programu. Można tam ustawić dokładność pracy, co przekłada się na czas, jakiego będziemy potrzebować na całą operację.

Wszystkie te darmowe programy do odzyskiwania danych i inne znajdziesz w naszym dziale download.