10 powodów dla których warto zdekodowac VIN

2016-03-29 0 przez Pliki

Nabywcy samochodów używanych boją się często, że kupią kota w worku, a już po zakończeniu transakcji okaże się, że samochód ma ukryte wady czy powypadkową przeszłość. Żeby spać spokojnie i dokonać mądrego wyboru warto jeszcze przed zakupem sprawdzić VIN auta i przejrzeć raport historii pojazdu, dostępny w internecie dla każdego numeru VIN.

Co to jest VIN?

Tak jak każdy człowiek ma swój indywidualny numer PESEL, tak samo pojazdy mają swój numer VIN. Składa się on z 17 znaków, w których zakodowane są informacje o producencie, marce, modelu, wyposażeniu, nadwoziu, silniku, roku produkcji czy konkretnym zakładzie, w którym wyprodukowano auto. Ale mając numer VIN można dowiedzieć się o pojeździe znacznie więcej. Wystarczy sprawdzić go w jednym z internetowych serwisów (VIN dekoderów), żeby poznać szczegółową historię samochodu. Dlaczego warto to zrobić?
10 powodów dla których warto zdekodowac VIN

Oto 10 powodów, dla których warto zdekodować VIN:

  1. Poznasz szczegóły wyposażenia

W raportach historii pojazdu znajdziesz dokładne informacje o pojeździe – nie tylko jego markę, model, rodzaj nadwozia, pojemność silnika, typ paliwa, ale też dane dotyczące wyposażenia, między innymi kolor lakieru, tapicerki, szyb, informacje o tym, czy szyby są sterowane elektrycznie lub przyciemniane, czy jest podgrzewanie foteli, klimatyzacja, czujniki cofania itd. Mając numer VIN możesz dowiedzieć się o samochodzie z ogłoszenia więcej niż napisał o nim sam sprzedawca.

  1. Sprawdzisz rok produkcji i datę pierwszej rejestracji

W raportach dostępne są nie tylko daty produkcji i rejestracji, ale także informacja o kraju przeznaczenia samochodu. Dzięki temu będziesz wiedział, czy kupujesz auto, które od razu trafiło na rynek polski czy sprowadzane – i skąd sprowadzane.

  1. Zweryfikujesz, czy pojazd nie był kradziony

Mając numer VIN bez trudu sprawdzisz, czy samochód nie był zgłoszony jako kradziony w kilkunastu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie. To dane pochodzące z baz policyjnych, więc są wiarygodne.

  1. Prześwietlisz wypadkową przeszłość

Żeby mieć pewność, że kupujesz samochód bezwypadkowy, sprawdź jego VIN w bazie autoDNA.pl. Jeżeli odnotowano jakieś uszkodzenia dla konkretnego pojazdu albo zgłoszono jego szkodę całkowitą, z pewnością się o tym dowiesz.

  1. Sprawdzisz wcześniejsze odczyty licznika

Weryfikacja wcześniejszych stanów licznika może pomóc stwierdzić, czy licznik samochodu nie został cofnięty przed wystawieniem go na sprzedaż.

  1. Sprawdzisz akcje serwisowe dla pojazdu

Raporty, do których masz dostęp dekodując VIN zawierają także informacje o wadach fabrycznych i zgłoszonych przez producenta akcjach serwisowych.

  1. Możesz zobaczyć archiwalne zdjęcia auta

Jeśli pojazd z tym samym numerem VIN był sprzedawany już kilka razy na internetowych aukcjach, jest spora szansa, że dowiesz się o tym dzięki archiwalnym zdjęciom. Przeglądając je możesz także zweryfikować, czy samochód, który Cię interesuje faktycznie jest bezwypadkowy.

  1. Prześwietlisz auta polskie i sprowadzane

Dekodując VIN możesz sprawdzać nie tylko samochody z polskich salonów, ale także sprowadzane np. z USA, Belgii, Francji, Holandii. Raporty historii pojazdów zawierają dane z urzędów, departamentów policji, ubezpieczycieli, dealerów samochodowych i wielu innych instytucji w różnych krajach.

  1. Sprawdzisz wycenę pojazdu

Sprawdzając VIN w serwisie autoDNA.pl zweryfikujesz nie tylko historię pojazdu, ale też jego szacunkową wartość dzięki wycenie systemu EurotaxGlass’s.

  1. Będziesz mógł dokonać mądrego wyboru

Posiadając wszystkie te informacje na temat samochodu, które można uzyskać jedynie sprawdzając jego numer VIN w bazie danych, nie ruszając się z domu, będziesz mieć pewność, że pojazd, który chciałbyś kupić jest wart twoich pieniędzy.