Czym jest Firewall i dlaczego warto go mieć?
2013-11-14Co dokładnie oznacza pojęcie firewall, które wykorzystują twórcy programów antywirusowych, oferują „ochronę firewall” ? Czym że jest tajemnicza ściana ognia i jakie ma działanie? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Firewall (Zapora) to system blokujący dostęp do nieautoryzowanej transmisji danych do lub z prywatnej sieci. W sktórcie umożlwia przenikanie szkodliwych skłądnikó lub hakerów przed włamywaniem się do komputera z zewnątrz.
Komputery podłączone do sieci zawsze będą się komunikować się z innymi komputerami, za pośrednictwem “otworów” w sieci, zwanych portami. Zasadą działania zapory jest zamykanie portów, z których użytkownik nie korzysta oraz sprawdzanie transmisji danych przez pozostałe. Bez posiadania firewalla, włamanie do Twojego komputera i utracenie osobistych danych staje się o wiele łatwiejsze.
Wyróżniamy dwa typy firewall’ów: sprzętowy oraz programowy. Te pierwsze umieszczone są zazwyczaj na bramce internetowej takiej jak np. modem lub router. Cechuje ich jednak trudność skonfigurowania dla zwykłego użytkownika.
Zaś firewall programowy znajduje się na komputerze w warstwie sieciowej i dokonuje sparawdzenia komunikacji między komputerem, a światem zewnętrznym, blokując każdą nieautoryzowaną transmisję. To najbardziej popularny firewall do użytku domowego, ze względu na łatwość instalacji oraz zarządzania.
Dlaczego warto zainstalować ochronę Firewall?
Firewall to program pierwszej linii obrony każdego dobrego systemu ochrony sieci. Przeciwdziała włamaniom i kradzieży danych, podczas, gdy większość użytkowników korzysta ze sklepów internetowych lub bankowości online.
Zapora jednak nie chroni przed wirusami, jednak dobrze jest mieć ochronę Firewall, aby zapewnic sobie maksymalną ochronę systemu, w celu polepszenia wydajności systemu.
Systemy operacyjne posiadają wbudowaną funkcję zapory, jednak wyspecjalizowane Firewall’e mogą zapewnić dodatkową warstwę ochrony. Korzystając z Udoskonalonej Zapory AVG z pakietu AVG Internet Security, zapewnione zostanie nam bezpieczeństwo danych, poprzez mechanizm sprawdzania komunikacji we wszystkich portach sieciowych oraz blokowanie jakichkolwiek intruzów. Ponadto uniemożliwia atakom wychodzącym – w przypadku, gdy Twój komputer zarażony jest przez złośliwe oprogramowanie i zaewnia ochronę innych komputerów przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Twojego urządzenia.