Czy wiesz, jak zadbać o swojego laptopa?
2016-01-27Mobilny komputer ma dziś prawie każdy. Laptop jest naszym asystentem zarówno w pracy, na uczelni, jak i w domu. Towarzyszy nam przy zawodowym projekcie, planowaniu wakacyjnej podróży, czy oglądaniu filmu. Ale żeby cieszyć się nim przez dłuższy czas powinniśmy umieć o niego dbać. Tym właśnie tematem zajmiemy się w poniższym artykule.
Dlatego wybieramy go z rozwagą, śledzimy najnowszy ranking laptopów, odkładamy pieniądze, kupujemy i… nasze zainteresowanie jakością pracy komputera zostaje zawieszone, aż do momentu, w którym wymaga on serwisowania. Jednak laptop, jak każdy sprzęt, wymaga odrobiny dbałości – oto kilka najważniejszych kwestii.
Żywotność baterii
Jej spadek, a nawet zanik, to jedna z częstych przyczyn wizyt w serwisie. W celu ich uniknięcia nie powinniśmy stosować się do powszechnej, lecz błędnej rady, aby wyciągać baterię z laptopa podczas pracy z podpiętym zasilaczem. Nie jest też dobrze, gdy nasz notebook przy każdej sesji non stop podłączony jest do gniazdka, bo bateria potrzebuje tzw. kalibracji. Proces ten polega na naładowaniu baterii do pełna, a następnie jej całkowitemu rozładowaniu, aż do samoistnego wyłączenia laptopa. Tu pojawia się kolejna rada: nie pozostawiajmy rozładowanego komputera na długi czas – należy jak najszybciej zasilić wyczerpaną do zera baterię.
System chłodzący
W powietrzu domowym i biurowym znajduje się dużo pyłków i kurzu. Filtry, przez które przechodzi zasysane przez laptopa powietrze, są bardzo gęste, dlatego regularnie (co najmniej raz w roku) powinniśmy oddawać notebooka do serwisu na ich oczyszczenie. Powszechnym błędem prowadzącym do zatkania wentylatorów jest również umieszczanie laptopa na miękkich powierzchniach: kolanach, kanapie, kołdrze czy dywanie. Podczas pracy notebook musi stać na twardej, gładkiej podstawie! Jeśli pracujemy w warunkach, gdzie trudno o takową, warto zaopatrzyć się w specjalny stolik na laptopa lub wygodną podkładkę.
Transport
Laptopa często zabieramy ze sobą do pracy, na uczelnię lub na wakacje. Najważniejszą zasadą transportu notebooka jest obowiązkowe zainwestowanie w specjalną torbę! Posiada ona izolujące wkłady z gąbki, wewnętrzne zapięcia i jest szyta na wymiar laptopa. Oczywiście urządzenie powinno być wyłączone w czasie przewożenia, a po zamknięciu systemu należy odczekać jeszcze kilka minut, zanim zabierzemy laptopa w podróż. Większość notebooków posiada dyski magnetyczne, które źle znoszą nawet małe wstrząsy podczas pracy, natomiast dysk twardy działa jeszcze chwilę po wyłączeniu laptopa.
Klawiatura i monitor
Nie lekceważmy starej zasady BHP, która zabrania picia i jedzenia przy komputerze. Okruchy uszkadzają klawisze, kropla kawy i odrobina pecha mogą spowodować kosztowną naprawę, a w najlepszym przypadku klawiatura będzie wyglądała jak brudna wycieraczka. Dla monitora bardzo ważny jest sposób, w jaki otwieramy laptopa – górną klapę należy trzymać na środku. Ciągnięcie jej za róg jest niepotrzebnym i niebezpiecznym obciążeniem dla obudowy i matrycy.
Powyższe rady są banalnie proste, ale konsekwentne stosowanie się do nich pozwoli uniknąć wielu poważnych usterek, którym winien jest użytkownik. Dbajmy o naszego laptopa, a odwdzięczy się niezawodną pracą przez długi czas.